Araç Üstü Çadır Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç Üstü Çadır Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Araç Üstü Çadır Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çadır hayatına artan talep ile birlikte değişik çadır modellerine olan ilgide her geçen gün artmaktadır. Bunlardan biride araç üstü çadır modelidir. Adından da anlaşıldığı gibi, araç için tasarlanan ve araç üzerine monte edilen çadırlara verilen isimdir. İlk olarak bir araca araç üstü çadır takılabilmesi için bir tavan taşıma sistemi kurulması gerekiyor. Aslında düşünüldüğü gibi aracın üzerine değil taşıma sistemine takılıyor. Araç üzerine değil tavan çıtasına monte edildiği için araca herhangi bir zarar vermez. Araçlarınıza uygun taşıma sistemi tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır fakat her araca tavan taşıma sistemi ne yazık ki uygulanamıyor. Bu konu hakkında daha net bilgiyi çadır alacağınız yerden almanız daha doğru olacaktır. Bu çadırlara genellikle iki yetişkin rahatça sığabilir. Bir merdiven yardımı ile çadıra rahatça çıkılabilir. Bu merdiven, satın alınan çadır modeline göre değişiklik gösterip sabit yada portatif olabilir. Yere direkt temas etmemesi sayesinde bu sistem çadır hayatından korkanların bile ilgisini çekecektir. Kurulumu ve toplanması yaklaşık dakika alacaktır. Araç üstü çadır fiyatları istenilen model ve özelliklere göre değişiklik gösteriyor.

Araç Üstü Çadır Kullanım Avantajları ve Dezavantajları

Kullanıcılarına birçok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Araç üstü çadırı kurma ve toplama işlemi çok kolay gerçekleşiyor.

-Yapılan bu işlemlerin kolaylığı sayesinde eğlenmek ve kendine vakit ayırmak adına daha çok zaman kalıyor.

-Yüksek olması sayesinde, eşsiz bir manzara seçeneği sunuyor.

Araç üstü çadır direk yere temas etmediği için daha rahat ve düz bir zeminde uyuma olanağı sağlıyor.

-Haşerelerden ve böceklerden korunma açısından daha avantajlıdır.

-Yağmur yağdığı zamanlarda, zeminden yağmur suyu alacak mı gibi bir derdiniz olmaz.

-Herhangi bir kamp alanına rahatlıkla giriş yapılabilir. Sadece araba ücreti ödeyerek daha rahat ve daha hijyenik bir ortamda konaklama sağlayacaktır.

Araç üstü çadırların azda olsa dezavantajı bulunmakta. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

-Yüksekte bulunması sebebiyle daha fazla rüzgar almaya neden oluyor.

-Araç hareket halindeyken ses oluşumuna neden oluyor.

-Araç ile gezmek istediğiniz sırada toplamanız gerekiyor.

-Araçların çıkabileceği yerler, normal yürüme alanlarına göre daha sınırlı olduğu için her kamp alanına giriş yapılamıyor.

Araç Üstü Çadır Çeşitleri

Araç üstü çadırların en çok tercih edilen 2 çeşidi bulunuyor. Bu modellerin genel özelliklerinden biraz bahsedecek olursak.

-Gipsy: Bu çadır gipsy adını aldığı gibi kitap tipi araç üstü çadırı adını da almaktadır. Çadır, ikiye katlanarak aracın üzerine bir kitap gibi yerleştiriliyor. Kitabın alt kapağını aracın tavan rayları taşıyor ve açılan üst kapağı merdiven yardımı ile destekliyorsunuz. Gipsy kolay kurulum ve uygun fiyat avantajı sağlamaktadır. İki kişi içinde rahatlıkla konaklayabiliyor. Kurulum kolaylığı olmasına rağmen toplamak daha zor ve uzun sürmektedir.

-Portbagaj Tarzı Çadırlar: bu çadır türü aracın üzerinde yük taşımak amacı ile kullanılan port bagajların içine çadır kurulması şeklinde gerçekleşir. Kapalı hali bir port bagaj görüntüsü verse de, açıldığı zaman yukarı doğru uzayarak bir akordeon görüntüsünü alıyor. Bu çadır çeşidi, araç hareket halindeyken bir uğultu yada ses çıkarmamaktadır. Port bagaj çadıra koruyucu görevi gösterdiği için ekstra bir kılıf geçirme zahmeti gerektirmiyor. Port bagaj tarzı çadır kurulumu ve toplanması oldukça kolaydır. Gipsy araç üstü bağaja göre fiyatı biraz daha pahalıdır. Alan olarak daha küçük ve kullanılan çadır malzemesinden dolayı aşırı sıcak bir ortam yaratması nedeni ile şikayet oluşturmaktadır.

Bu İçeriği Paylaş
img

Editör

İlgili Mesajlar

Yunanistan Vizesi | Yunan Adaları Kapı Vizesi

 Yunan Adaları Kapı Vizesi | Yunanistan Vizesi Yunan adaları Kapı vizesiyle seyahat edilen 6...

okumaya devam et
Editör
tarafından Editör

Kimlikle Pasaportsuz Gidilen Ülkeler

Kimlikle Pasaportsuz Gidilen Ülkeler Gezmenin bir güzel tarafı pasaportsuz gidilen ülkeler,...

okumaya devam et
Editör
tarafından Editör

Kanvas Çadır Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kanvas Çadır Hakkında Bilmeniz Gerekenler Otellerin fiyat artışı ve doğayla daha çok iç...

okumaya devam et
Editör
tarafından Editör

Yorum Yap