Ankara Roma Hamamı

Anafartalar, Çankırı Cd. No:43, 06050 Altındağ/Ankara, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Roma Hamamı

Roma Hamamı Açık Hava Müzesi, Roma İmparatorluk döneminde Sağlık Tanrısı Asklepion adına yapılmış en uzun hamamlardan biridir. Ankara ilinin Altındağ ilçesinin Ulus Meydanın’dan 400 metreye kadar uzanan Çankırı Caddesi üzerinde bir platonun üstünde yer almaktadır. Roma İmparatoru Caraculla M.Ö 213-216 yıllarında, dönemin zenginlerinden olan Tiberius Iulius Iustinianus desteği ile yapılmıştır.

Hemen hemen 66 bin metrelik geniş bir alanı kaplayan Roma hamamı taş ve tuğladan yapılmıştır. Yapılan kazı çalışmalar neticesinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı gözlenmiştir. Müzenin içerisinde kitabeler, mimari parçalar, mezar stelleri ve bin eser sergilenmektedir.

Roma Hamamı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ankara’da gezilecek yerler listemizde yer alan Roma Hamamı pazartesi günü hariç, her günü ziyarete açıktır istediğiniz zaman gidip görebilirsiniz.

Ziyaret saati 08:30-17:00 saatleri arasındadır.
Giriş ücreti: 10 TL

Roma Hamamı’na Nasıl Gidilir?

Roma Hamamı’na otobüs vasıtası ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ankara’dan 257, 277, 288,415 hatlarını kullanarak Yıldırım Beyazıt Vergi Dairesi’nde indiğinizde Roma Hamamı’nı görmüş olacaksınız.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Anafartalar, Çankırı Cd. No:43, 06050 Altındağ/Ankara, Türkiye
  • Şehir: Ankara
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 4 dışında 5 )

  • onurkry

    Çok eski bir yerleşim yeri Ankara turizmine çok faydalı bir yapı. Ama biraz daha bakımlı olabilirdi.