Kilis Ulu Cami

Ulu Cami Sk., Kilis Merkez/Kilis, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Ulu Cami

Ulu Cami Kilis’in en ünlü en eski, en büyük camisidir aynı zamanda Cami-i Kebir olarak bilinmekte. Kilis’te gezilmesi gereken yerler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.
Yapım tarihi ve kimler tarafından inşa edildiği bilinmemekle birlikte geçmişi Osmanlı Dönemi’ne kadar uzanmaktadır. Ayrıca 11. Yüzyılın eseri olarak söz edilmektedir. Geçmişten bu zamana kadar birçok onarımdan geçen cami 1300’li yılların sonlarına doğru Memlüklüler döneminde Hacı Halil’in isteği üzerine Ulu Cami tekrar inşa edilerek onarılmış.  Son olarak 1912 ve 1924 yılında Hacı Ahmet Azizi tekrardan onarılarak güçlendirilmiş. Göze çarpan renkli düzgün kesme taşları ve ajur tekniği ile yapılmış yıldız motifleri dikkat çeken süslemeleri arasındadır.

Ulu Cami Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ulu Cami Kilis il merkezine bağlı Hacı Gümüş mahallesinin Ulu Cami sokağında yer almaktadır. Kilis’e geldiğinizde 5 dk. yürüyerek hemen gidip uğraya bilirsiniz. Aktif olarak ibadete açıktır. Buraya kadar gelmişken özel aracınız varsa 13 dakikada ulaşabileceğiniz Oylum Höyüğü görmenizi tavsiye ederim Kilis’in en büyük höyüğüdür ve Milat öncesi Tunç Çağlarına kadar uzanmaktadır.

Görsel için @numan.cakiir ‘a Teşekkür ederiz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Ulu Cami Sk., Kilis Merkez/Kilis, Türkiye
  • Şehir: Kilis
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • adaelicin

    Arkadaşlar herkesin mutlaka gitmesi gereken bir mekan tarihi ile içerideki birbiriyle ahenk içerisinde