Tokat Zile Kalesi

Sakiler, Sakarya Cd. No:76, 60400 Zile/Tokat, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Zile Kalesi


Tokat’a gezilecek yerlerden biri olan Zile Kalesi Tokat ilimizin Zile ilçe sınırlarında yer almaktadır. M.S. 1.yüzyılında Romalılar tarafından inşa edildiği bilmektedir. İlçe merkezin tam ortasında bir höyüğüm üzerine kurulmuştur. Zaman içerisinde çeşitli imparatorluklara ev sahipliği yapmasından dolayı Hititler, Friglere, Persler, Romalılar, Danişmentler, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları gibi daha birçok devletin tarihi eserleri yer almaktadır. Geldiğinizden bu eserleri görmeniz mümkün. Kale içinde saat kulesi, su sarnıcı, Roma dönemine ait tiyatro gibi kalıntıları da görebilirsiniz. Ayrıca 1336 yılında Ertena ile Alaeddin Bey dönemlerinde kaleye bazı eklemeler yapılarak onarılıp güçlendirildiği H. 737 kitabesinde yazılmaktadır.
Zile Kalesi hakkında bir rivayetten de bahsedilmektedir. M.Ö 47’de Zile çevresinde Ünlü Kumandan Jül Sezar üçüncü savaşını başlatır ve kazanır. Sevincini Veni Vidi Vici yani Geldim Gördüm Yendim sözleriyle müjdelediği rivayet edilmektedir.
Tokat gezinizde mutlaka gelip görmenizi tavsiye ederim.

Zile Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kale haftanın her günü ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri yaz dönemi ve kış döneminde farklılık göstermekte.
Yaz Dönemi 08.00 – 23.00
Kış Dönemi 08.00 – 19.00
Giriş ücretsiz.

Zile Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tokat ilimizin Zile ilçesinin Sakiler Mahallesinde yer alır. İlçeye geldiğinizde nereye bakarsanız bakın kaleyi görebilirsiniz. İl merkezinden 70 km uzaklıkta, ulaşım için Tokat Otogarı’ndan Zile ilçesine giden servisler sayesinde ulaşım mümkündür.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Sakiler, Sakarya Cd. No:76, 60400 Zile/Tokat, Türkiye
  • Şehir: Tokat
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 4 dışında 5 )

  • abuzerkadayif

    Dünyanın en güclü imparatorluklarından birinin (ROMA) en bilinen imparatorunun söylenen sözü burda bi taşa kaydedilmiştir VENİ VİDİ VİCİ