Adıyaman Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı, Nemrut Dağı Yolu, 02400 Kahta/Kâhta/Adıyaman, Türkiye
Kişibaşı₺20
  • Açıklama
  • Adres

Nemrut Dağı Milli Parkı

Çok eski çağlara dayanan Nemrut Dağı, 2.150 metre yüksekliğinde sönmüş volkanik bir dağdır. Adıyaman ili Kahta ilçesinde yer alır.
M.Ö. 160 ile M.S. 62. Yılları arasında Kommagene kralı Antiochus, tüm dinleri ve kültürleri bir arada tutmak isteyen bir kralmış. Bu sebeple tüm tanrıları simgeleyen anıtsal heykelleri ile kendi heykelini dağın en yüksek tepesine yaptırmıştır.
1881 yılında keşfedilen Nemrut Dağı, yapılan kazı çalışmaları sonrasında çok önemli tarihi eserle ve heykellerin hangi tanrı olduğunu bilgilendiren detaylı bir kitabe bulunmuş…
Kısacası insan eliyle yapılmış en eski tarihi eserlerimizden biridir. Bu sebeple 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girdi. Aynı zamanda 1988 yılında Milli Parkı ilan edildi. Hayatınızda bir kez de olsa görülmesi gereken yerlerden biri olan Nemrut Dağı gezilecek yerler listesine eklemenizi tavsiye ederim.

Nemrut Dağı’nda Neler Yapılır? 

Her yıl binlerce insan bu tarihi yapıtları görmek aynı zamanda en mükemmel gün doğumu ile gün batımını izlemek için gelinmektedir. Fakat buraya gelmeden önce üzerinize mevsime uygun kalın bir şeyler alın çünkü tepeye çıktığınızda hava rüzgarlı ve soğuk olacaktır. İsterseniz battaniye kiralayabilirsiniz ve rahat bir ayakkabı giymenizi tavsiye ederim. Bunun dışında Nemrut’a çıkmak için en uygun aylar ilkbahar ve yaz aylarıdır. Eğer gün doğumunu izlemek isterseniz gece 2 gibi yola çıkmanız gerekecek. Aracı olmayanlar ise tur servisleriyle anlaşıp gelebilirler. Gün batımını izlemek isteyenler öğleden sonra 1,5 gibi Adıyaman’dan yola çıkmanız gerekiyor.

Giriş ücreti ve ziyaret saatleri

Nemrut Dağı ziyaret saatleri mevsime ve gün doğumuna göre belirlendiği için değişiklik olabilir giriş saati 05:00 kapanış 21:00
Giriş ücreti 20 TL Taşıma ücreti 5 TL. Müzekart geçerlidir.

Nasıl Gidilir

Nemrut Dağı’na Adıyaman’dan turlara katılarak ya da kendi aracınızla gidebilirsiniz. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isteyenler Adıyaman’dan Kahta ilçesine otobüsler gitmektedir. Dağa ulaşmak için tur hizmeti almanız gerekiyor.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Nemrut Dağı Milli Parkı, Nemrut Dağı Yolu, 02400 Kahta/Kâhta/Adıyaman, Türkiye
  • Şehir: Adıyaman
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 4 dışında 5 )

  • selamidkr

    Gitmek için çok uzak yer Adıyaman ama Doğu Anadolu turu yapacağım zaman ilk adresim olacak