Amasya Alçak Köprü

Hatuniye, Hazeranlar Sk. No:2, 05100 Amasya Merkez/Amasya, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Alçak Köprü

Yapım tarihi çok eskilere dayanan Alçak Köprü Roma Dönemi’nde yapılan ilk ve en eski köprü olma özelliğini taşımaktadır. Köprünün yapım amacı, Yeşilırmak’ın karışında bulunan yerleşim yerine ulaşımı kolaylaştırmak için inşa edilmiştir. Fakat köprünün ayakları Yeşilırmak Nehri’nin suyunun yükselmesi sonucu köprü kemerleri nehrin altında kalmıştır. Bu sebeple halk arasında Alçak Köprü diye adlandırılmış. Lakin mevcut hali 19.yüzyıla kadar kullanılmış ve 1865 yıllarında Amasya Valisi Ziya Paşa köprüye on bir ayaklar ekleyerek yeniler. Fakat 1881 yılında nehrin taşması nedeniyle köprü yıkılır. 1965 yıllarında kullanılmayan bir kilisenin taşlarını kullanarak köprü kemerleri tekrardan onarılıp sağlamlaştırılarak günümüze kadar gelmeyi başarır.

Amasya gezinizde yolunuz buradan geçerse gidip görmenizi tavsiye ederim.

Alçak Köprü Nerede Nasıl Gidilir?

Amasya’da Bulunan tarihi köprü Amasya merkezine bağlı Hatuniye Mahallesinde yer almaktadır. Yürüyerek 10 dakikada varabilirsiniz. Merkeze indiğinizde Yeşilırmak kıyılarını süsleyen tarihi surlar, yalıboyu evleri, kerpiçten dolgulu evler ve hemen yanında saat kulesi az ilerle tarihi Alçak Köprüyü göreceksiniz. Amasya’da gezilecek yerler arasında görülmeye değer bir yapıdır.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Hatuniye, Hazeranlar Sk. No:2, 05100 Amasya Merkez/Amasya, Türkiye
  • Şehir: Amasya
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 4 dışında 5 )

  • dnzkoray

    Yani bilmiyorum yolum o tarafa düşer mi ama kafama takılan bir şey var ilk ve en eski olduğu bilgisi gerçek mi yani bunun kaynağı ne sonuçta Anadolu bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir coğrafya