Ankara Anıtkabir

Yücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

ANITKABİR

Anıtkabir, Ulu Önder Atatürk’ün anıt mezarıdır. Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Yapım amacı 10 Kasım 1938 yılında ulu önder Atatürk’ün ölümünden sonra, onun yüceliğini temsil edecek aynı zamanda bizlere bıraktığı mirasına yaraşır bir anıt mezar yaptırmak herkesin ortak arzusu haline gelmesiyle hayata geçirilmiştir.
Naaşına yarışır bir mekân tasarlamak için yarışma düzenlenir. Yarışmayı Doç. Orhan Arda ve Prof. Emin Onat’ın kazanmasıyla, 9 Ekim 1944 yılında inşaat çalışmaları başlatıldı. Bitimi 9 yıl sürdü.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün 15’inci yıldönümünde Anıtkabir’e nakledildi.

Ulu önderin ruhunu yaşatabilmek için dünyanın her yerinden gelip sevgilerini, saygılarını hissetmek adına ziyaret edilen önemli yerlerden biridir.
Özellikle 10 Kasım, 29 Ekim gibi önemli günlerde TBMM’nin düzenlediği resmi törenler eşliğinde en coşkulu şekilde sevginizi milyonlarca insanla paylaşabilirsiniz…

Anıtkabir Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Her yıl ziyaret akınına uğran Anıtkabir her gün saat 09.00’da ücretsiz olarak kapılarını tüm ziyaretçilerine açıktır. Gelip gezebilirsiniz.
Rehber eşliğinde gezmek isterseniz çok makul bir fiyat ödeyerek gezinizi gerçekleştirebilirsiniz
Elektronik sesli rehberlik eşliğinde kişi başı 4TL
Grup halinde 5 ile 10 kişi arasında, kişi başı 3 TL
10 kişiden fazla gruplar 2 TL ödeyerek rehberlik hizmeti alabilirsiniz.

Anıtkabir’e Nasıl Gidilir?

Ankara’da gezilecek yerlerin başında yer alan Anıtkabir’e ulaşım oldukça kolaydır. Kızılay’dan 220-7, 288, 415 otobüs hatlarını kullanarak Anadolu Meydanı durağında indiğinizde yaklaşık 20 dk. Yürüyüşün sonunda ulaşmış olursunuz. Dilerseniz bir çeşit yeraltı treni olan Ankaray’ı kullanarak ulaşım sağlamız da mümkün.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Yücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara, Türkiye
  • Şehir: Ankara
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • ardacaliskan

    Gidip görmeyen yoktur sanırım Atatürk gençliği olarak tekrar tekrar gitmemiz gerekiyor.