Burdur İnsuyu Mağarası

İnsuyu Mağarası, 15000 Çine/Burdur Merkez/Burdur, Türkiye
Kişibaşı₺5
  • Açıklama
  • Adres

İnsuyu Mağarası


İnsuyu Mağarası Burdur ili Çatağıl Köyü sınırları içindedir. 1965 yılında turizme açılan ilk mağara özelliğini taşıyor. Bununla birlikte uzunluğu 597 metre, turistlik olmayan kısımlarıyla beraber 8.350 metreyle ülkemizin en büyük mağaralarından biri.
İnsuyu Mağarası binlerce yıl önce karstik yapının erimesi sonucu sarkıt ve dikitler oluşmuş. Mağaranın boşluğunda meydana gelen küçük göletler ise astım, egzaman gibi hastalıklara iyi geldiği biliniyor.
1. derece SİT alanı ilan edilen İnsuyu Mağarası yaz-kış 14 derecedir. Geldiğinizde üzerinize kalın bir şeyler almayı unutmayın. Ayrıca mağaranın dibinde karstik yapıdan oluşan karbonatlı maden suyu bulunuyor. Buradaki su seviyesi yükseldiği zamanlarda profesyonel ekipler dalış yapmaktalar.
Burdur’a geldiğinizde mutlaka deneyimlemeniz gereken nadir bir yer. Hatta mağaranın girişinde yüzyıllara dayanan bir efsanenin yazılı olduğu bir tabelaya rastlayabilirsiniz

İnsuyu Mağarası Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti


Haftanın her günü ziyarete açıktır istediğiniz zaman gidebilirsiniz.
Yaz dönemi 08.00 ile 19.00
Kış dönemi 08.00 ile 17.00
Giriş ücreti 5 TL Öğrenci 3 TL (Müzekart geçersiz)

Nasıl Gidilir

Burdur-Antalya Yol güzergâhından 13 kilometre ilerledikten sonra karşınıza İnsuyu Mağarası tabelasını göreceksiniz. Tablaları takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: İnsuyu Mağarası, 15000 Çine/Burdur Merkez/Burdur, Türkiye
  • Şehir: Burdur
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • AygulSen

    Yüce Rabbimin bir mucizesi işte böylesine bir yerin doğal bir şekilde oluşması gerçekten çok güzel.