Bursa Karagöz Müzesi

Çekirge, Çekirge Cd. No:159, 16265 Osmangazi/Bursa, Türkiye
 • Açıklama
 • Adres

Karagöz Müzesi


Geleneksel Türk gölge oyununun figürleri Karagöz ve Hacivat’a adanmış bir müzedir. 1997 yılında sanat evi olarak hizmet veren bina 2007 yılında gölge oyunlarının kurucusu ve figürleri unutulmaması, 700 yıllık geçmişe sahip olan bu geleneği yarınlara ulaştırabilmek için müzeye dönüştürülmüştür.
Müzede Orhan Gazi döneminde var olduğu bilinen Karagöz ve Hacivat hakkında tüm detaylı bilgiler, yaratıcısı Şeyh Küşteri ile ilgili gerçek hikâyesi gelen tüm ziyaretçilerle paylaşılmaktadır.
Karagöz oyunu bir gölge oyunudur, tasvirlere çubuk bağlanarak arkadan gelen ışık ile tasvirlerin gölgeleri yansıtılır. Oyun tamamen sanatçının doğaçlama yeteneğine bağlı olarak sahnelenir. Yediden yetmişe yerli ve yabancıların ilgisini çeken bu müzede belirli günler gölge oyunları gösterilmektedir. Bursa’da gezilmesi gereken müzeler arasında yer almakta. Geldiğinizde çeşitli Karagöz figürleri farklı ülkelerden getirmiş kuklaları ve Tacettin Diker’e ait özel koleksiyonlarını inceleyebilirsiniz.

Karagöz Müzesi Çalışma Saatleri

Pazartesi günü hariç haftanın her günü saat 09.00 ile 17.00 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz. Giriş saatleri mevsime göre değişiklik gösterebilir. Giriş ücreti 5 TL

Nasıl Gidilir?


Bursa’nın Çekirge semtinde yer alır. Çekirge caddesinde konumlanan Karagöz Anıt Mezarı’nın karşısında Karagöz müzesi bulunmaktadır.
Buraya toplu taşımalar vasıtası ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bursa’dan Nilüfer Mevkiinden B-42A otobüsleri müzenin önünden geçmektedir.
Araçla gelecek olanlar merkezden Çekirge istikametinden devem ettiğiniz taktirde tabelalar yardımıyla ulaşım sağlanmakta.

Bu İçeriği Paylaş
 • Adres: Çekirge, Çekirge Cd. No:159, 16265 Osmangazi/Bursa, Türkiye
 • Şehir: Bursa
 • Ülke: Türkiye

Yorumlar

3 Değerlendirmeler ( 4.67 dışında 5 )

 • AygulSen

  Bilmiyorum ya yaşımız büyüdü yada daha kötü olmaya başladı bu gösteriler bu kadar eski bir gelenek artık beni çocukluğumda ki kadar mutlu etmiyor gidip gördüğüm zaman da bunu netleştirdim. Baktığın zaman tarihi olarak harika fakat karagöz artık bizden geçmiş.

 • Ferdiriza

  Çocukluğumuzun mizahını günümüzede görebilmek, şimdiki nesillere aktarmak hakikaten müthiş bir duygu. Eğer kalabalık grupla halinde giderseniz perde oyunlarını izleyebilirsiniz.

 • Ersintahirtbr

  Kültürel mirasımız olan Karagöz ve Hacivat gölge oyunları gelecek nesillere aktarmak amaçlı yapılmış bir müze. Tek çocukların değil herkesin gidip görmesini tavsiye ederim.