Çorum Hattuşaş Antik Kenti

Boğazkale Beldesi, Boğazkale Merkez, Boğazkale, Çorum, Hisar, 19310 Boğazkale/Çorum, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Hattuşaş Antik Kenti

Hititler döneminin başkenti olan Hattuşaş Antik Kenti M.Ö. 17. ve 13.yüzyıllarında çok önemli bir merkez haline gelmiş olup sanat ve mimarlık alanlarında gelişmeler göstermiştir. Fransız arkeolog Charles Texier, tarafından 1834 yılında keşfetmiş ve aynı kişi tarafından 1893 yıllarında kazı çalışmaları başlatılmış. Yapılan kazı çalışmalarında çivi yazısıyla yazılmış Hitit arşivi bulunmuş. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hattuşaş Antik Kenti oldukça geniş bir alana yayılmış ve yerleşmeler Büyükkale çevresini oluşturmuş Geniş bir alan olduğu için kendi içinde bölümlere ayrılmış.
En eski yerleşim yeri Büyük Kale ve çevresi olduğu biliniyor. Kraliyet Sarayı ve imparatorluk merkezi dahil yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Güneybatısında tapınaklar, kuzeybatısında büyük tapınaklar ile Karum bulunmaktadır.
Güney bölgesinden surlarla çevreli olan kısma Yukarı Şehir adı verilmiş. Surların üzerinde beş tane kapı yer almaktadır. Doğu ve batı kısmında Kral Kapısı ile Aslan Kapı bulunuyor, en yüksek noktasında işe Sfenksli Kapı ile Bastion yer alıyor.
Bunun dışında kalan diğer bölümler Aşağı Şehir ile Yazılıkaya’dır.
Çorum’da görülmesi gereken kültürel miraslarımızdan biri olan Hattuşaş 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir.

Hattuşaş Antik Kenti Ziyaret Günleri ve Giriş Ücreti


Haftanın her günü istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.
Yaz dönemi saat 08.00 ile 19.00
Kış dönemi 08.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmete açıktır. Müzekart geçerlidir.
Giriş ücreti 12 TL

Hattuşaş Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir?


Çorum’un Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır. Çorum il merkezinden Boğazkale ilçesine 86 km uzaklıkta yer alıyor. Şahsi araçla gelecek olanlar Ankara-Samsun yol güzergâhında bulunan Sungurlu yoluna girdiğinizde Boğazkale’ye ulaşmış olacaksınız. Buraya kadar gelmişken hemen yürüme mesafesinde yer alan Boğazkale Müzesini gezebilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Boğazkale Beldesi, Boğazkale Merkez, Boğazkale, Çorum, Hisar, 19310 Boğazkale/Çorum, Türkiye
  • Şehir: Çorum
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • AygulSen

    Bir medeniyetin kurulup yıkıldığı milattan önce 2000 yılına ait bir ülkenin kalıntıları gidip görüp tarihi koklamak gerekiyor.