Denizli Keloğlan Mağarası

Dodurgalar Mah. Banraz Mevkii, Yumrutaş, 20800 Acıpayam/Denizli, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Keloğlan Mağarası


Denizli’de gezilecek yerlerden biride Acıpayam ilçesinin Dodurgalar mahallesinde yer alan Keloğlan Mağarasıdır. 1990’a kadar kimsenin dikkatini çekmemiş, keşfedildikten sonra turizme açılmasına karar verilmiştir.
Mağaranın uzunluğu yaklaşık 145 metredir, içerideki hava nemli ve sıcak oluşu su damlacıklarının zaman içerisinde sarkıt ve dikitlerin olmasına neden olmuş. Mağaranın çatlaklı yapısı, sütun duvarları ve örtülü damla taşları çokça bulunuyor. Mağaraya girdiğinizde uzun bir galeri ile karşılaşıyorsunuz. Yüzyıllar boyunca oluşmuş inçe sarkıtlar, dantel sarkıtlar, su damlacıklarının oluşturduğu sütunlar ve traverten oluşumlar ile doğal oluşumlu odalara benzeyen bölümler oluşmuş. Ayrıca mağara astım ve bronşit hastalarının iyi geldiği bilinmektedir. Bununla birlikte saç dökülmesini ve kelliği önlediği söylenmekte. Konuyla ilgili kısa bir hikayesini anlatmak gerekirse, efsaneler göre mağarada kel bir adam uyuya kalıyor uyandıktan sonra saçlarının çıktığını görünce mağaraya Keloğlan Mağarası ismini veriyorlar.
Denizli’de görülmesi gereken en güzel mağaralardan biridir. Yolunuz Dodurgalar mahallesinden geçerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Keloğlan Mağarası Ziyaret Saatler ve Giriş Ücreti

Haftanın her günü ziyarete açıktır. Sabah 09.00’dan akşam 18.00’ya kadar ziyaret edebilirsiniz.
Giriş ücreti 5 TL

Nasıl Gidilir?

Toplu taşımalar vasıtasıyla ulaşmak isteyenler Denizli merkezden Dodurgalar minibüslerini kullanarak mağaranın önünde inebilirsiniz.
Özel araçla gelmek isteyenler Denizli-Antalya yol güzergâhından Antalya yolundan devam ettiğinizde Dodurgalar yoluna saptığınızda tabelaları takip ettiğinizde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Dodurgalar Mah. Banraz Mevkii, Yumrutaş, 20800 Acıpayam/Denizli, Türkiye
  • Şehir: Denizli
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 3 dışında 5 )

  • onur_layne

    O kadar fazla renkli ışıklandırma var ki gezmeye değil partilemeye gitmiş gibi hissediyo insan var ya bide içerde sinek denen bi elaman var nasıl uyuz bi tip varya en azından bilgecan diye bi adam var onun için gidilir anladın sen