Diyarbakır Hevsel Bahçeleri

Dicle, Hevsel Bahçeleri (Unesco), Unnamed Road, 21200 Sur/Diyarbakır, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır’da gezilmesi gereken yerlerden biride tarımın anavatanı olan Hevsel Bahçeleridir. Diyarbakır Surları ve Nehir Vadisi arasında kalan 700 hektarlık yemyeşil kocaman bir alana sahip. Göçmen kuşların dinlenme, korunma yeri olarak kullanılan büyük bir kuş cenneti. Hem de sebze deposu olarak her yönüyle verimli bir alan. Hemen yanı başında Diyarbakır Surları’nın yer almasıyla değişik bir görünüme sahip.
Hevsel Bahçeleri 7 bin yıldan fazla süredir tarımın ve bahçe kültürünün halkın kullanıma açık olarak özgürce değer koydukları ve 30’dan fazla farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı kültürel ve tarih olarak önemli bir yere sahip. 2015 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir
Diyarbakır surları ise tarihin en sağlam yapıların yanı sıra kitabe ve kabartmalarıyla enden sayılabilecek kalelerden biridir.
Diyarbakır’a yolunuz düşerse mutlaka germenizi tavsiye ederim.

Hevsel Bahçeleri Nerede ve Nasıl Gidilir?

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin Dicle mahallesinde yer almaktadır.
Ulaşım oldukça kolay, toplu taşıma vasıtaları ile gelecek olanlar Diyarbakır’dan Suriçi minibüslerini kullanarak ya da Dicle Üniversitesi’ne giden toplu taşıma araçlarına binerek kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Dicle, Hevsel Bahçeleri (Unesco), Unnamed Road, 21200 Sur/Diyarbakır, Türkiye
  • Şehir: Diyarbakır
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 4 dışında 5 )

  • onur_layne

    yeşillik iyi hoşta asıl kaçımamak gereken şey kale o kadar iyiki zamanında diyosun bunu nasıl yapmışlar diyosun