Düzce Efteni Gölü

Cevizlik, Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, 81800 Hamamüstü/Gölyaka/Düzce, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Efteni Gölü


Elmacık Dağı’nın silsilesinin eteğinde bulunan Efteni Gölü, Ekolojik olarak zengin bir göldür. Düzce Ovasının akarsuların birleştiği Melen kanalı Karadeniz’e dökülmektedir. Etrafı binlerce çeşit bitki örtüsü ile kuşatılmıştır. Gölün içinde ağaçlar, ağaçlardan dökülen yapraklar, suçiçekleri ile 150 çeşit kuş türünün yaşam alanıdır. Görsel olarak muhteşem bir manzaraya sahiptir. Gölün en önemli hayvan varlığı su kuşlarıdır.
Tarım ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Av ve Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından 1992 yılında yaban hayatını korumak, göçmen kuşları barındırmak ve beslenme ihtiyaçları için güvenli bir ortam sağlamak amacıyla koruma altına alınarak av yapılmasını yasaklamıştır.

Neler Yapılabilir?

Efteni Gölü’e geldiğinizde göl üzerinde bulunan tahta köprüde yürüyerek bol bol fotoğraflar çekebilirsiniz. Ziyaretçiler için kuş izleme seyir terasları bulunuyor. Tek bunlarla sınırlı değil oltanızı alıp balık da avlayabilirsiniz. Günün geri kalan zamanında dilerseniz çay, kahve içebileceğiniz tesislerde dinlenip keyif yapabilir ya da piknik yapabilirsiniz. Düzce’de gezilesi görülesi yerlerden sadece biridir. Yolunuz buradan geçerse uğramanızı tavsiye ederim.

Efteni Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir?


Düzce il merkezinin Gölyaka ilçe sınırlarında yer almaktadır. Düzce’den yaklaşık 20 kilometre, Gölyaka ilçesinden yaklaşık 10 dakikalık uzaklıkta.
Toplu taşımayla gelecek olanlar Düzce merkezden Gölyaka’ya giden şehir içi ulaşımları kullanarak kolaylıkla gelebilirsiniz.
Araç ile gelmek isteyenler tabelaları takip ederek bulabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Cevizlik, Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, 81800 Hamamüstü/Gölyaka/Düzce, Türkiye
  • Şehir: Düzce
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • onur_layne

    ülkemizde böyle bi gölün olması beni çok mutlu etti benim tabirimce ot gölü olan yer kamp için gidilmesi gereken yerlerdendir ama bi uyarı fazla yakınına kamp yapmayın çok soğuk oluyo bide kampçı dedin evlerde kalmaz atar çadırını bi ağaçin altına bakar keyfine tabi ayı tehkikesi böcek sokması var ama kampçı dediğin insan bu tehlikeler için kamp yapıyo demi