Edirne Sinagogu

Dilaverbey, Maarif Cd. No:75, 22020 Edirne Merkez/Edirne, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Edirne Sinagogu


Edirne ilçesine ait olan Sinagogu Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın üçüncü Büyük Sinagogu olan bir ibadethanedir. Tarihi 1492 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na kaçan Seferad Cemaati‘ne kadar dayanmaktadır.
Edirne Sinagogu 1905 yılında çıkan korkunç bir yangında 13 Sinagogu binası tamamen yok olmuş. 2. Abdülhamid yeniden ve daha büyük bir Sinagogu inşa edilmesi için emir vermiş. Projeyi Fransız mimar France Dapre tarafından tasarlanmış. Yapım aşamasında çoğunluğu bölge halkı olmakla birlikte Almanya, Macaristan ve dünyanın çeşitli yerlerinden toplanılan iktisadi yardımlarla yapılmış.
1907 yılında ibadete açılmış ve yoğun olarak 1960 yıllarına kadar aktif bir şekilde kullanılmış. 1400 kişinin kolaylıkla sığabileceği 2.749 metrelik büyük bir sinagogu binası yapılmış. Daha sonra Yahudiler Edirne’den göç etmeleri nedeniyle uzun süre kullanılmamış ve harabeye dönüşerek yıkılmaya yüz tutmuş. 1995 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğüne geçmiş. 2010 yılında ise restorasyona alınarak 2015 yılında devlet temsilcilerine ile Yahudi fertlerine kullanıma açılmış. Edirne’de gezilecek yerlerden sadece biridir.

Edirne Sinagogu Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 

Pazartesi günü hariç haftanın her günü saat 09.00 ile 18.00 arası ziyaret edebilirsiniz.
Giriş ücretsizdir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?


Edirne il merkezinin Dilaverbey Mahallesi Maarif Caddesi üzerinde yer almaktadır. Buraya toplu taşımalar ile gelebilirsiniz merkezden hareket eden otobüsler mevcut. Özel araçla gelecek olanlar ise Edirne Kaleiçi karayolundan devam ettiğiniz taktirde tabelalar sizi yönlendirecektir.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Dilaverbey, Maarif Cd. No:75, 22020 Edirne Merkez/Edirne, Türkiye
  • Şehir: Edirne
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 4 dışında 5 )

  • onur_layne

    Zamanın da neler 'yapılmış heyt be' alimler yapıyor maşallah dediğim bi yer