Elazığ Harput Kalesi

Harput, 23350 Elâzığ Merkez/Elazığ, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Harput Kalesi


Elazığ’nın simgesel yapılarından bir olan Harput Kalesi M.Ö 8. yüzyılda Urartu Krallığı tarafından inşa edilen mimari bir yapıdır. Kale iç kale ve dış surlar olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Fakat dış surlar günümüze gelemeden yıkılmış, yapılan kazı çalışmalarında dış surların içinde hastane, darphane, cami, zindan ve yaşam alanları gibi bölmeler bulunmuştur.
Kale M.Ö 8.yüzyıldan itibaren Persler, Roma, Abbasiler, Bizanslılar gibi daha birçok uygarlığın hakimiyeti altına girmiş son olarak 1515 yılında Osmanlı İmparatorluğun himayesine alınmıştır. Günümüze kadar gelmeyi başarmış tarihi değerlerimizden biridir.
Harput Kalesi süt kalesi olarak da biliniyor bir rivayete göre o dönemlerde su yeteri kadar bulunamadığı için inşa sırasında harca su yerine süt eklemek zorunda kalmışlar bu sebeple ismi Süt Kalesi olarak adlandırılmış.

Buraya kadar gelmişken

Harput Kalesine ziyarete geldiğinizde birkaç adım yürüme mesafesinde olan Meryem Ana Kilisesi, Harput Ulu Camii, Harput Evleri, Üç Lüleli Çeşme ve Şefik Gül Kültür Evi gezilecek yerlerden birdir bu noktalara uğrayarak gezinizi renklendirebilirsiniz.

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kale haftanın her günü saat 17.00’e kadar ziyarete açıktır. Harput Kalesi seyir terasları ve giriş ücretsizdir.

Harput Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?


Elazığ’nın Harput Mahallesinde yer almaktadır. Merkezden uzaklığı 8 kilometredir, toplu taşıma ile ulaşım sağlanmakta. Şehir merkezinden Harput’a giden otobüs ya da minibüsleri kullanarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Harput, 23350 Elâzığ Merkez/Elazığ, Türkiye
  • Şehir: Elazığ
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 4 dışında 5 )

  • onur_layne

    Yıl 2014 iyi hatırlıyorum ailecek gitmiştik abim duvarlardan süt kokusu gelecek demişti hala hatırlıyorum( bunun nedenide sıvasına su yerine süt kullanılması gibi bi efsane varmış)