Erzurum Kalesi

Camiikebir Mh., 25200 Yakutiye/Erzurum, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Erzurum Kalesi

Tarih geçmişi kesin olarak bilmese de Bizans İmparatoru Theodosiuz tarafından 415 yılında inşa ettirdiği tahmin edilmektedir.
Tarih boyunca birçok uygarlık tarafından ele geçirilmiş olsa da 11. yüzyılında Osmanlı İmparatorluğun hâkimiyetine alınmıştır.
Erzurum Kalesi iç kale ve dış kale olarak iki bölüme ayrılmaktadır.
Dış kale halkın barındığı evleri sokakları, caddeleri ve mahalleleri içine alan taraftır. Fakat dış kale surları yıkılmış durumda geriye sadece dört yöne açılan kapıların isimleri kalmış bunları sıralamak gerekirse Tebriz Kapısı, Erzincan Kapısı, Gürcü Kapısı ve sonradan dahil edilen İstanbul Kapısı ile Yeni Kapıdır.
İç kale ise şehrin güvenliğini sağlamak amacıyla askerlerin bulunduğu bir kale. İçerisinde tuğladan yapılmış bir hamam ile oda görünümlü mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca Osmanlı Döneminde Saltukoğulları’na ait Kale Mescidi, Tepsi Minare, Ali Ağa Çeşmesi yapılmıştır. Kırklar Türbesi, Ebu İshak-ı Kâzerûnî Türbesi de bu yapılara eklenmiştir. İç kale günümüze sapasağlam bir şekilde gelmeyi başarmıştır. Ayrıca Erzurum Kalesi en son 19. Yüzyılda 2. Mahmut tarafından onarılmıştır. Kale şuan müze olarak hizmet vermektedir. Görülmesi gereken tarihi yapılardan biri, yolunuz düşerse mutlaka girip gezmenizi tavsiye ederim.

Erzurum Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti


Pazartesi günü hariç haftanın diğer günleri ziyarete açıktır.
Yaz dönemi 10.00 ile 19.00
Kış dönemi 08.00 ile 17.00 saatleri arasındadır.
Giriş ücreti 10 TL. Müzekart Geçerli.

Nasıl Gidilir?


Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlıdır. Toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanmaktadır. Şehrin her noktasından Erzurum Kalesi’ne giden otobüsler mevcut.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Camiikebir Mh., 25200 Yakutiye/Erzurum, Türkiye
  • Şehir: Erzurum
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • Eren Sbz

    Giriş ücreti böyle bir yer için çok uygun. Çok beğendim.