Gaziantep Kalesi

Seferpaşa, Naip Hamamı Sk., 27400 Şahinbey/Gaziantep, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Gaziantep Kalesi


Şehir merkezinin tam tepesinde bulunun bu kale ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmese de yapılan kazı çalışmaları sonucunda Roma döneminde gözlem kulesi olarak kullanıldığı tespit edilmiş. 6000 yıllık geçmişe sahip olduğu bilinen kale höyük üzerine inşa edilmiştir. Kalenin çevresi 1200 metredir ve 12 adet kule ve burçları vardır. Daire biçimindeki bu kale tarih içinde birçok onarımdan geçmiştir. Ayrıca M.S 2. ve 3.yüzyıllarında Theban isimli bir kent olduğu tarihçiler tarafından bahsedilmektedir.
Gaziantep Kalesi günümüze kadar sağlam gelebilmiş durumda 12 kulesi ve dairesel şekli bozulmamış.
Günümüzde ise Gaziantep Savunması-Kahramanlık Panoraması Müzesi olarak kullanılıyor. Kuleye çıkarken savaşları anlatan kabartmalar ve heykellerin olduğu bir galeri bulunmaktadır. Ayrıca 45 dakikalık bir belgesel halinde Gaziantep’in savaş dönemlerine ait kahramanlıklarını anlatan gösteri bulunmaktadır.

Gaziantep Kalesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti


Ziyaret günleri pazartesi günü hariç haftanın diğer günleri gidebilirsiniz giriş saatleri yaz ve kış döneminde farklılık göstermektedir.
Yaz Dönemi 10.00 ile 17.00
Kış Dönemi 08.00 ile 17.30
Giriş Ücreti 10 TL

Nerede ve Nasıl Gidilir?


Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde bulunmaktadır. Şehir Merkezinde olduğu için yürüyerek 5 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Buraya kadar gelmişken

Yürüme mesafesinde yer alan görülmeye değer tarihi yapıları ile müzeleri bulunmaktadır. Gaziantep Kalesi gezinizi tamamladıktan sonra hemen yanında bulunan Hamam Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Devr-i Alem Para Müzesi, Pişirici Mescidi Ve Kasteli, Şehreküstü Konakları ve Şahinbey Milli Mücadele Müzesi yer alıyor. Eğer zamanınız varsa buralara uğramanızı tavsiye ederim.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Seferpaşa, Naip Hamamı Sk., 27400 Şahinbey/Gaziantep, Türkiye
  • Şehir: Gaziantep
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • Eren Sbz

    Çok güzel ve tarih eser bir yer tavsiye ederim.