Gümüşhane Kov Kalesi

29100 Esenyurt/Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Kov Kalesi


Gümüşhane’nin ne görkemli yapılarından biri olan Kov Kalesi 1361 yılında 3. Aleksios tarafından inşa edildiği bilinmekte. Yüksekliği 1.760 metredir, 130 m yüksekliğine sahip olan bir ana kaya kütlesi üzerin yapılmıştır. Kale ana kaya kütlesiyle bir bütündür. Kov Kalesi yuvarlak görünümlüdür ve duvarları köşelidir kale burçlar sayesinde desteklenmiştir. İnşaat yapımında moloz taşlar kullanılmış, içerisine kare şeklinde bir iç kale bulunmaktadır. İç kalenin içerisinde mutfak ve sarnıç yer almakta.
Dış kale Ortaçağ’ı dönemlerinde yapıldığı tahmin ediliyor.  Ayrıca Selçuklu Dönemi’nde aktif bir şekilde kullanıldığı varsayımlar arasında bununla birlikte antik kentin var olduğu da sanılmaktadır.
Kov Kalesi Arkeolojik Sit Alanı’dır, 2008 yılında yapılan onarım çalışmaları sayesinde ziyarete açılmıştır. Gümüşhane’de gezip görülmesi gereken yapılardan sadece biridir.

Kov Kalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?


Gümüşhane iline bağlı Esenyurt Köyü sınırları arasında bulunmaktadır. Gümüşhane’den uzaklığı 26 km. Araçla gelecek olanlar il merkezinden Erzincan Gümüşhane yolundan 7 km devam ettikten sonra Esenyurt Köyü Yolundan devem edilir sağa dönülür dümdüz devam edin tabelayı takip ederseniz karşınıza çıkacaktır.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: 29100 Esenyurt/Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye
  • Şehir: Gümüşhane
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • Boracan Uluengin

    Tarihimizin en güzel kalıntılarından biri tavsiye ederim