Iğdır Harmandöven Kervansarayı

Kervansaray, Harmandöven/Iğdır Merkez/Iğdır, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Harmandöven Kervansarayı

Iğdır ilin Harmandöven Köyü’ne bağlı Kervansaray Mahallesi sınırları içindedir. 13.yüzyıllarının sonlarında Anadolu Selçuklu Devleti tarafından yaptırılmıştır. Mimari özelliği ile oldukça dikkat çekicidir. 16 değişik taş motifleri ile süslemeleri, 5 adet yarım silindir şeklinde destek kulesi, 220 metre genişliğe sahip taç kapılı kareli hol, odaları, kapıları, motifleri ile cezbedici bir görünüme sahiptir.
Yapım amacı yolcuları, tüccarları ve misafirlerini rahat bir şekilde konaklamalarını hem de ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla inşa edilmiştir. Zamanla bakımsızlıktan harabeye dönüşmüştür 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılıp ziyarete açılmıştır. Iğdır’da gezilmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Harmandöven Kervansarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?


Harmandöven Kervansarayı veya diğer ismiyle Ejder Kervansarayı Iğdır’ın merkezi olan Harmandöven Köyü’nde yer alır. Merkezden uzaklığı 20 km, buraya merkezden hareket eden minibüsler sayesinde ulaşabilirsiniz.
Özel araçla gelecek olanlar Iğdır merkezden Kars Caddesi yönünden güneybatı yönünde ilerleyin Evren Paşa Caddesi yönünden sağa döndüğünüze tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.

Ziyaret saatleri

Haftanın her günü saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilmektedir.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Kervansaray, Harmandöven/Iğdır Merkez/Iğdır, Türkiye
  • Şehir: Iğdır
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • Boracan Uluengin

    Tarhimizin güzel yerlerinden olan kervan saraylar çok güzeldi