Isparta Lavanta Vadisi

Kuyucak/Keçiborlu/Isparta, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Lavanta Vadisi

Isparta’nın Keçiborlu ilçesinin Kuyucak Köyü’nde yer alır çoğunlukla Lavanta Kokulu Köy olarak nitelendirilir. Lavanta bahçeleri Kuşçular, Kuyucak ve Aydoğmuş köylerinde üretimi yapılmaktadır. Lavanta mevsimi Kuyucak Köyü yoluna geldiğinizde nereye bakarsanız bakın tepeler, tarlalar lavanta çiçekleri ile göz doldurmaktadır. Her sene yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrasa da doğallığı bozulmamış bir köydür.
Kısaca öykünü anlatmak gerekirse 1975 yılında gül tüccarı Zeki Konur Fransa’dan getirdiği lavantaları Kuyucak Köyü’ne dağıtmıştır. Tarlalar boş kalmasın diye lavantalar ekilir ve ülkemizin lavanta üretiminin %94’ünü karşılar. Ticari olarak ilk 1990’lı yıllarda başlanılmış ve 3000 hektarlık kocaman bir alana yayılmış.

Isparta Lavanta Bahçelerine Ne Zaman Gidilir?

Lavanta bahçelerini görmek için en uygun ay temmuz ayın ilk haftalarıdır. Lavantalar Temmuz ayının ilk günleri çiçek açmaya başlar ve git gide rengi belirginleşir. Ağustos ayının sonlarına doğru renkleri solmaya başlar. Yani en iyi günleri 1 ile 15 Temmuz tarihleri lavantaların en iyi zamanlarıdır. Isparta’da görülmesi gereken yerlerden biridir.

Nasıl Gidilir?

Araçla gelmek isteyenler Isparta il merkezinden 40 km uzaklıktadır. Isparta İl merkezinden Süleyman Demirel caddesine kadar gidin 24 km sonra Afyon Burdur yolundan çıkışına kadar devam edilir Keçiborlu tabelaları takip ederek Kuyucak Köyü’ne ulaşmış olursunuz.
Toplu taşıma araçları ile gelmek isteyenler Isparta Garaj’dan hareket eden turizm otobüsleriyle gelebilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Kuyucak/Keçiborlu/Isparta, Türkiye
  • Şehir: Isparta
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • Boracan Uluengin

    Bu yaz ailece gittik çok huzurlu ferah çok teşekkürler