İstanbul Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Rumeli Hisarı


İstanbul’un fethinde çok önemli yeri olan “Rumeli Hisarı” Avrupa yakasının Sarıyer ilçesinde yer alıyor. Yapımı Fatih Sultan Mehmet tarafından, 15 Nisan 1452 yılında, boğaza gelebilecek saldırılara karşı savunma amaçlı yapılmış ve 90 günde tamamlanmıştır. Alan 30 dönümlük olup, İstanbul Boğazı’na bakan yere inşa edilmiştir. Ayrıca Hisarın üç büyük kulenin yapımında “Saruca Paşa”, “Halil Paşa”, “Zağanos” Paşa denetimi üstelendiği için, kuleye isimleri verilmiş. “Saruca Paşa” ile “Halil Paşa” kulesi 9 katıl olup, ”Zağanos Paşa” kulesi 8 katlıdır ve yanlarında irili ufaklı 17 adet burç yer almaktadır. Bununla birlikte dünyanın en büyük savunma kalesine de sahiptir. Görkemli mimari yapısı ile İstanbul’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Hisar 1953 yılında onarılıp yenilenerek müzeye çevrildi ve 1968’de Rumeli Hisarı Müzesi olarak ziyarete açıldı.
Müzenin çevresinde o döneme ait birkaç eserler, toplar, taş gülleler ve İstanbul’un Fethinde kullanılan Haliç zincirinin bir kısmını bahçede görebilirsiniz. Bahçe ilkbahar aylarında renk katan çiçekleri, ağaçları ile boğazı süslüyor. Geldiğinizde merdivenlerden yukarı çıkıp muhteşem manzarası ile Anadolu’nun sahillerini görebilir, limandan kalkan vapurları seyredebilirsiniz.

Giriş Ücreti: 25 TL Ayrıca Müzekart geçerli. Kapalı günü Çarşamba.
Ziyaret Günleri:
Yaz dönemi, nisan ve ekim aylarında saat 09:00’da açılıyor, 19:00’de kapanıyor.
Kış dönemi, ekim ve nisan aylarında saat 09:00’da açılıyor, 17:00’de kapanıyor.

Rumeli Hisarına  Nasıl Giderim ?

Beşiktaş yönünden gelecek olanlar; Beşiktaş meydandan Beşiktaş – Tarabya otobüs hatlarını binip Tersane durağında aktarma yapacaklar 22, 42 T, 40T, 25E otobüslere binip Rumeli Hisar durağında indiğinizde kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Duraktan geçen otobüsler 22 İstinye Dereiçi-Kabataş, 22 RE Fatih Sultan Mehmet-Beşiktaş, 5E Sarıyer-Kabataş, 40 Rumelifeneri/Garipçe-Taksim, 40 T İstinye Dereiçi-Taksim, 42 T Bahçeköy-Taksim. Hatları Rumeli Hisarı durağından geçen otobüs hatlarıdır. Bunun dışında deniz otobüsleri, yeraltı treni, metrobüs kullanarak da oldukça kolay gidebilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul, Türkiye
  • Şehir: İstanbul
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • ahmetylmaz

    Yapı tarih kokuyor adeta dışarıdan gördüğünüzde bile geçmiş içinize işliyor. Ayrıca manzarası da çok güzel