İstanbul Yedikule Zindanları

Yedikule, Yedikule Meydanı Sk. No:9, 34107 Fatih/İstanbul, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Yedikule Hisarı (Yedikule Zindanları)Yedikule Hisarı, Bizans İmparatoru Theodosius tarafından inşa ettirilmiştir. Yapım amacı, Bizans’a gelen önemli imparatorlar, krallar ve saray mensuplarına görkemli bir şeklide ağırlamak için Altın Kapı ismi verilen bir kapısı yaptırmıştır. Daha sonra tahta oğlu geçince dört adet kule yaptırıp kapıyla birleştirmiştir. İstanbul’un Fethinden sonra Fatih sultan Mehmet üç adet kule yaptırmış olup kaleye surlarda ekletmiştir toplamda yedi adet kule oluşmuştur her birine de isim verilmiştir…
Her ne kadar misafir karşılama kapısı olarak yaptırılmış olsa da; hapishane, darphane, gibi çeşitli amaçlarla kullanıldı. Hatta bir dönem Osmanlı hazinesi burada korunuyordu. Fakat zihnimize pek çok önemli isimlerin ve ünlünün mahkûm edildiği Yedikule zindanları olarak yer etti…

Yedikule Hisarı ve Zindanları, günümüzde birden fazla açık hava konserleri, kültürel etkinliklerin ve tiyatroların yapıldığını açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır. Restorasyon sebebiyle geçici bir süreliğine kapalıdır.
Müze ziyarete kapanmadan önce, haftanın her günü sabah 09:00 ile akşam 18:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Giriş ücreti 10TL. Müze kartı olanlara ücretsizdir.

Yedikule Hisarına Nasıl Gidilir ?

Yedikule Hisarı ve Zindanları  İstanbul Avrupa yakasına bağlı, Fatih ilçesinde yer alıyor. Sarayburnu ile Bakırköy’e kadar da uzanmaktadır. Gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Yedikule, Yedikule Meydanı Sk. No:9, 34107 Fatih/İstanbul, Türkiye
  • Şehir: İstanbul
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 4 dışında 5 )

  • sibelll

    Görmenizi tavsiye ederim