İzmir Bademler Köyü Tiyatrosu

Bademler, 35430 Urla/İzmir, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Bademler Köyü Tiyatrosu

Türkiye’nin en özellikli köylerinden biri olan Bademler, Urla ilçesine bağlıdır.
İzmir’de henüz Devlet Tiyatrosu yokken, 1927 yılında “Mustafa Anarat” adında bir öğretmenin Bademler Köyü’ne atanmasıyla, Urla’da tiyatro serüveni başlar. Mustafa Anarat, öğrencilerine tiyatroyu sevdirir, birkaç grup öğrenciyle ilk 1933 yılında “Aka Gündüz’ün Yarım Osman” isimli oyunu köy meydanında sergilenir…

O zamandan bu zamana köy de tiyatro aşkı hiç bitmez. Her yıl köy haklın desteğiyle, gençler oyunlar düzenlenip sahnelemiş. Köyde yaşayan halk oyunculuğu öylesine benimser ki 1969 yılında kendi elleriyle Türkiye’nin ilk köy tiyatrosunu inşa etmişler. Önemli isimlerin yazdığı birçok oyunlar bu tiyatroda yer almış. Ayrıca 1966 yılında Pembe Kadın filmi bu köyde çekilmiş. Aynı zamanda 1963 yılında, Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü kazanan Susuz Yaz filmi de burada çekilmiştir…

Bademler Köyü’nde Ne Yapılır?

İzmir’in Bademler Köyü’nde yer alan Tiyatro Binası her yıl Dünya Tiyatrolar Günü’nde o güne özel oyun sergilenir ve tiyatro şenlikleri düzenlenir. Mart ayında giderseniz şenliklere katılabilirsiniz.
Adeta ilklerin yeri olan Bademler Köyü’nde, Çocuk Oyuncakları Müzesi de var.  Bademlerli Arkeolog Musa Baran, annesinin vefatından sonra, 1990 yılında annesinin yaşadığı evi müzeye cevirmiş. Müzesi olduğu gibi birde Halk Kütüphanesi ile her pazar kurulan üretici pazarı da mevcut. Bademler köyüne geldiğiniz de mutlaka bu alanları da gezmenizi tavsiye ederim. Hıdırellez, Nevruz zamanlarında ise en coşkulu şekilde bu köyde kutlanmaktadır.

Bademler Köyü’ne Nasıl Gidilir ?

 İzmir’den Bademler Köyü, 1 saat 36 dakika Uzaklıkta. İzmir’den Çeşme otoyolu ürerinden, Seferihisar Kavşağından çıkış yaptıktan sonra, Kavşaktan Seferihisar yönüne doğru devam ederseniz 10 km Bademler’e giriş yapmış olursunuz. Otobüs ile 983 hattına binip, Bademler Kooperatifi durağında inerseniz ulaşmış olursunuz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Bademler, 35430 Urla/İzmir, Türkiye
  • Şehir: İzmir
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • thetraveler

    Geniş ferah bir tiyatro salonu bunun haricinde hikayesi de çok güzel düşünün ki şehir mekezinde tiyatro yokken burada varmış.