İzmir Tarihi Asansör Binası

Turgut Reis, Şht. Nihatbey Cd. 76/A, 03500 Konak/İzmir, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Tarihi Asansör Binası

İzmir’in popüler seyir noktalarından biri olan Tarihi Asansör Binası, 1907 Yılında Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır. Yapım amacı 155 basamakla ulaşılan, Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa Caddesi arasındaki yaya ulaşımı daha kolay ve rahat gidebilmek için 58 metre yüksekliğinde bir sokak asansörü yaptırmış.

Yaptırmasının arkasında bir hikâye yer almakta

Nesim Levi (Bayraklıoğlu) Musevi bir iş adamıdır. Asansör binası olmadan önce, iki semt arasına geçiş yapmak için 155 basamaklı merdiven kullanılırmış. Bir gün Nesim Levi, bir adamın merdivenlere çıkarken düşüp ayağını kırdığını görür. Bunun üzerine buraya bir asansör yaptırmak ister. O dönemlerde yaptırmak oldukça pahalı ve zor olsa da yaptırır. 1907 yılında yapımı biter. Tarihi Asansör, 1942 yılına kadar asansörü kullananlardan ücret alınıyormuş. Geliri Musevi hastanesine bağışlanıyormuş. 1942 yılında el değiştirmiş ve kullanıma kapatılmış.
Daha sonra 1985 ile 1993 yıllarında bina tekrar kullanıma açılır… Tarihi Asansör Binası’nda restoran, teras kafe, Ceneviz bar olmakla birlikte üç işletme var. İzmir’de şehir manzarası seyretmek için yerli ve turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Haftanın yedi günü açık.

İzmir’de gezilecek yerler listesindeki Tarihi Asansör Binası Konak ilçesine bağlıdır. Geldiğinizde yürüme mesafesinde yer alan. Dario Morena Sokağı’nda küçük, şirin dükkânları olan, İtalyan usulü evleri bulunan sokaklarında yürüyüş yapabilirsiniz. Türkiye’de eğitim sürecini anlatan Cumhuriyet Eğitim Müzesi’ne gidebilirsiniz. İsterseniz Gün Batımı İskelesi’ne gidip balık avlayabilir ya da gün batımını izleyebilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Turgut Reis, Şht. Nihatbey Cd. 76/A, 03500 Konak/İzmir, Türkiye
  • Şehir: İzmir
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • thetraveler

    Manzarası çok güzel, ama işletmeler birazcık pahalı gidecekseniz göz önünde bulundurun.