Kahramanmaraş Döngel Mağaraları

Döngel, Merkez, Döngel Köyü Yolu, 46000 Onikişubat/Kahramanmaraş, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Döngel Mağaraları


Döngel Mağarası Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinin Döngel Köyü’nde yer almaktadır. Mağaralarda yapılan araştırmalara göre insan yerleşimin Paleolitik dönemde bu mağaralarda başladığını ve Tunç Çağlarına kadar sürdüğünü gösteren buluntulara rastlanılmış.
Mağaranın yüksekliği 102 metredir ve birbirine bağlı üst üste gelecek şekilde 3 mağara vardır. İçinde büyük bir galeri, güvercin yuvaları ve muazzam bir manzara mevcuttur. Tırmanmak isterseniz 20 dakika sürecek dik patika sayesinde mağara ağzına ulaşılabilir, küçük göletlerinde yüzebilirsiniz. Fakat çok dikkatli olunmalı ve tek gidilmemelidir. İçeride telefon çekmiyor, en önemlisi ani su baskınları yaşanma tehlikesi oldukça yüksek özellikle ocak ve mayıs ayları mağaraya girilmemesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca mağaralara profesyonel tırmanış ekipmanlarınız olmadan girmek neredeyse imkansız.
Döngel Mağaranın eteklerinde ceviz ağaçları ve çınar ağaçları ile yemyeşil tabiata sahiptir.  Gelenler çoğunlukla mesire alanı olarak kullanılıyorlar. Şelalenin oluşturduğu havuzlarda yüzmek, mağaralara uzaktan bakmak, piknik yapmak için gelinmektedir.  Ayrıca burada ücretsiz kamp yapabileceğiniz bölgeler mevcut kamp alanında tuvalet, su, otopark var.  Kahramanmaraş’ta ailenizle güzel vakitler geçirebileceğiniz görülmeye değer yerlerden biridir. Mutlaka gelip ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Döngel Mağaralarına Nasıl Gidilir?


Döngel Mağaraları Kahramanmaraş’tan 53 km uzaklıktadır. Araçla gelecek olanlar ilk önce Kayseri Kahramanmaraş yolu üzerinden devam edilir yol sizi Döngel Köyü yoluna çıkaracaktır tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz.
Toplu taşıma kullanmak isteyenler otogardan Döngel Mağaralarına hareket eden servislere binerek gelebilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Döngel, Merkez, Döngel Köyü Yolu, 46000 Onikişubat/Kahramanmaraş, Türkiye
  • Şehir: Kahramanmaraş
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • ksadiklar

    Ben çok güzel buldum farklı yerleri de gezdim ve döngel mağaraları iyilerin arasındaydı benim için görülmesi gereken bir yer