Kayseri Palaz Tuzla Gölü

Tuzla Gölü, Sarıoğlan/Kayseri, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Palas Tuzla Gölü

Kayseri’de gezilecek yerler listemizin ilk sıralarında yer alan Tuzla Gölü tektonik oluşumlu bir göldür. Kayseri ilin Sarıoğlan ilçe sınırlarında yer alır. Kapladığı alan 23,5 km, yüksekliği 1131 metre, uzunluğu ve genişliği 8 km’dir. Yaz dönemi buharlaşmanın artmasından kaynaklı göl daralmaktadır ve gölün çekildiği alanlarda hemen hemen 15 cm kalınlığında tuz tabakası oluşur. Kış dönemlerinde yağışlardan sebep genişler.
Tuzla Gölü tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor olması, önemli ticaret ve göç yollarının kesişim noktalarından biri haline gelmiş. M.Ö. 2000 yılında başta Hititliler olmak üzere Osmanlı Devletine kadar birçok medeniyetin yerleşim alanı olmuş. Göl ve çevresinde o dönemlere ait ticaret için Sultanhanı ve buna benzer hanlar, cami, kervansaray, bulunmaktadır.
Palas Tuzla Gölü 1993 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiştir. Kayseri’de görülmeye değer yerlerimizden biri.

Palas Tuzla Gölü Nerede?

Palas Ovasının bir parçası olan göl, Sarıoğlan ilçesinde yer alır. Kayseri merkezden 50 km uzaklıkta, ilçe merkezden 20 km mesafededir.

Palas Tuzla Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma kullanmak isteyenler Kayseri otogardan ve ya Kayseri garından hareket eden minibüs ve trenle Sarıoğlan ilçesine ulaşıp taksi ile devam etmeniz gerekiyor.
Özel araçla gitmek isteyenler Sivas Bulvarı karayolunu takip ederek bulabilirsiniz ya da yol tarifi için navigasyon kullanabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Tuzla Gölü, Sarıoğlan/Kayseri, Türkiye
  • Şehir: Kayseri
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • berkecetiner

    Temmuz ortasından Eylül'ün ilk haftasına kadar olan süreçte, öğlenin sıcak saatleri ve öğleden sonra girip rahatsız olduğunuz yerleri çamura bulamanızı ve en az yarım saat çamurda gömülü kalmanızı tavsiye ederim.