Tarihi Mudurnu Evleri Bolu

No:747, Seyrancık, Hisaralt Sk., 14800 Mudurnu/Bolu, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Tarihi Mudurnu Evleri

Şehir merkezine 53 km uzaklıkta bulunan Mudurnu Bolu’ya bağlı bir ilçedir. Özelliği ise eski Türk evlerinin tarihi yapısına sahip olmasıdır. Tarihi Mudurnu Evleri yüzyıllar öncesine kadar dayanıyor olması sebebiyle kentsel SİT alanı ilan edilmiştir. Evler genellikle 2-3 katıdır ve ilçede 207 konut, 20 dini yapı, 2 doğal anıtla birlikte askeri yapıları, hamam ve çeşmeleriyle toplamda 231 mimari değeri yüksek kültürel yapı bulunmaktadır ve bu evler koruma altına alınmıştır.
Bolu’da gezilecek yerler listemizin ilk sıralarda yer alan Tarihi Mudurnu Evleri 2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiştir. Öne çıkan yapılar arasında Armutçular Konağı ve Kehvanlar Konağı en iyi tarihi yapıyı yansıtan örneklerdendir.

Geldiğinizde mükemmel tavan süslemeleri, iç ve dış mekânlarda Osmanlı’nın ahşap oyma sanatının işlemeciliğinin örneklerini gördükçe hayran kalacaksınız, kapı tokmağı gibi en küçük ayrıntıları bile sizi hayrete düşürecek.
Mudurnu’ya gelmişken meşhur Mudurnu Saray Helvalarının tadına bakmayı unutmayın. Ayrıca köy kadınları kendi elleriyle yaptıkları süs eşyaları, iğne oyaları, yöresel ürünler gibi pek çoğunu tezgahlarda görebilir sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Buralara kadar gelmişken Tarihi Babas Kaplıcası’na uğrayıp şifalı sularından faydalanabilirsiniz.

Ulaşım


Bolu merkezden hareket eden otobüslerle Mudurnu ilçesine ulaşabilirsiniz. Araçla gelecek olanlar tabelaları takip ederek kolaylıkla bulabilirsiniz. Bolu il merkezinden 1 saatlik mesafede yer alıyor.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: No:747, Seyrancık, Hisaralt Sk., 14800 Mudurnu/Bolu, Türkiye
  • Şehir: Bolu
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • AygulSen

    Eski Türk evlerini görmek geçmişe dönük bazı sayfaları karıştırmak isteyenler mutlaka gitsin