Tokat Ballıca Mağarası

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı, ballıca mağarası, Ballıca Köyü Yolu D:no 1, 60800 Ballıca/Pazar/Tokat, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Ballıca Mağarası

2019 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Ballıca Mağarası Tokat ilimizin turizm değerlerinden biridir. Pazar ilçesine bağlı Ballıca Köyü’nde yer alır. Deniz seviyesinden 1085 m. yüksekliği ile dünyanın en büyük mağaralarından biridir. Oluşumu 3,4 milyon yıl olduğu bilinmekle birlikte kristalleşmiş kireç taşlarından meydana gelmiş. İç sıcaklığı 18 derece, nem oranı %54 olan mağara dikitleri ve soğan sarkıtları ile oldukça dikkat çekmektedir.
Mağaranın sadece 8 bölümü ziyarete açıktır, uzunluğu 685 metre, yüksekliği ise 95 metredir. 1995 yılından yapılan bakım onarım çalışmalarında mağara içinde ışıklandırma ve yürüyüş yolları yapılarak 1996 yılında ziyarete açılmıştır.
Ballıca Mağarası birbirine bağlı yarı yatay ve dikey olarak 5 katlı ve 8 büyük bölümlerden oluşuyor. Her bölümünde kendine has isimleri de mevcuttur.
Havuzlu Salon: Mağaranın hemen girişinde yer alır nem oranı diğer salonlara göre daha azdır. İçeriye girdiğinizde taşlar pul pul kabarmış bir görünümü vardır. Hatta yapılan incelemeler esnasında yaşım izleri tespit edilmiş. Birde içeride harçtan yapılmış bir yapı olması daha önce yaşayan olduğuna dair şüpheleri güçlendirmektedir.
Büyük Damlataşlar Salonu: Diğer salonlara göre daha büyük ve geniştir içerideki nem oranı hem daha yüksek hem de bol oksijene sahiptir. İçeride devasa şeklinde sarkıt ve dikitler mağaraya ihtişam katmaktadır. Bu Salonda birde küçük havuzlar ve içinde mağara incileri bulunmaktadır.
Fosil Salon: Mağaranın en eski oluşumu olmakla birlikte en üst kısımlarda yer alır.
Yarasalı Salon: İp kullanarak inilen 25 – 30 m uzunluğunda bir mağaradır. İçeride mağara gülleri, iğneleri ve damlataş havuzları bulunmaktadır. Ayrıca cüce yarasaların yaşam alanıdır.
Yeni Salon: Mağaranın en genç bölümlerden biridir. Büyük sarkıt ve dikitleri ile yaprak, pırasa, perde şeklinde oluşumlar oldukça göz dolduran bir görünümü vardır.
Mantarlı Salon: Soğan sarkıtların ve mantar şeklindeki oluşumlar yer almaktadır.
Çamurlu Salon: Küçük havuzları ile sarkıtları dikitleri bulunan yatay geçitli salonudur. Bununla birlikte Çöküntü Salon ve Sütunlar Salonu isimleri verilmiş salonları mevcuttur. Bunun dışında mağara hala oluşuma devam etmektedir.

Ballıca Mağarası Ziyaret Günleri ve Giriş Ücreti

Haftanın her günü Saat 08.00 – 20.00 saatler arasında ziyaret edebilirsiniz.
Giriş ücreti 14 TL
Öğrenci 7 TL

Ballıca Mağarası Nerede ve Nasıl Gidilir?


Pazar ilçesinin Ballıca Köyü’nde bulunur ulaşım oldukça kolay il merkezden Pazar ilçesine giden otobüslere binerek ilçeye ulaştığınızda taksiyle mağaraya ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Ballıca Mağarası Tabiat Parkı, ballıca mağarası, Ballıca Köyü Yolu D:no 1, 60800 Ballıca/Pazar/Tokat, Türkiye
  • Şehir: Tokat
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 4 dışında 5 )

  • abuzerkadayif

    tokatımın güzelliklerini korunması gerçekten güzel