Tokat Hıdırlık Köprüsü

Hıdırlık Köprüsü, Tokat Merkez/Tokat, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Hıdırlık Köprüsü

Yeşilırmak Köprüsü olarak da bilinen Hıdırlık Köprüsü Yeşilırmak üzerine inşa edilmiştir. Selçuklu döneminde 1250 yılında Hamid bin Ebul Kasım Bin Ali el Tusi tarafından yapmıştır. 151 metre uzunluğuna sahip olan köprü 5 kemerli ve yedi metre genişliğine sahiptir. Günümüzde Trafiğe kapalı bir şekilde yaya olarak kullanılmaktadır. Tokat ilimizde Selçuklu dönemine ait 4 adet köprü vardır. Lakin Hıdırlık Köprüsü diğer köprülerden faklıdır.
Onu farklı yapan özelliği Selçuklu sülüs denilen yazı tipiyle yazılmış 4 satırlık kitabe yer almasıdır. Bu görkemli köprünün yapılmasının bir hikayesi de mevcut.
Selçuklu Sultanı 2.Gıyaseddin Keyhüsrev’in üç oğlunu barıştırmak için yaptırmış. Söylenenlere göre İzzeddin, Rukneddin ve Alaaddin üç yıl boyunca birbirlerine küslermiş. Ve üç yıl boyunca kendi aralarında çatışma söz konusuymuş.
2.Gıyaseddin Keyhüsrev üç oğlunu bir araya getirmek ve aralarındaki küslüğe son vermeleri için köprüyü yaptırıyor ve bu sayede aralarındaki küslük son buluyor. Hatta köprünün üzerindeki kitabe de üç kardeşin isimleri de yazılmaktadır. Tarihin pek çok izlerini taşıyan Hıdırlık Köprüsü Hem kitabeleri hem de hikayesi ile oldukça ilgi çekmektedir. Tokat’a geldiğinizde buraya uğramanızı tavsiye ederim.

Hıdırlık Köprüsü Nerede ve Nasıl Gidilir?

Tokat’a gezilmesi gereken yerler listemizde yer alan Taş Köprü Yeşilırmak Nehrin üzerindedir. Tokat Otogarı’ndan karşıya geçtiğinizde köprüyü görebilirsiniz yürüyerek 7,8 dakika içinde ulaşmanız mümkün. İl merkezden şehir içi otobüsleri ile ulaşım sağlanmaktadır.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Hıdırlık Köprüsü, Tokat Merkez/Tokat, Türkiye
  • Şehir: Tokat
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 3 dışında 5 )

  • abuzerkadayif

    Buradan her gün geçtiğimi düşünürsek genel olarak güzel ama alışıyosun bi zamandan sonra