Tokat Mahperi Hatun Kervansarayı

Esentepe, Tokat Pazar Yolu No:141, 60800 Pazar/Tokat, Türkiye
  • Açıklama
  • Adres

Mahperi Hatun Kervansarayı

Anadolu Selçuklu Dönemine ait olan kervansaray Tokat’ın Pazar ilçesinin girişinde yer almaktadır. Yapımı 1237 – 1239 yılları arasında 1. Alaeddin Keykubad’ın eşi Hunad Mahperi Hatun tarafından yapılmıştır. Mahperi Hatun’un çeşitli illerde yaptırdığı aşevleri ve medreseleri gibi birden fazla eserleri mevcuttur. Hatta Kayseri’de bir külliyesi de bulunmakta.
Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan kervansaray yazlık, kışlık olarak iki kısımdan oluşuyor. Zamanında hayvanları ile İpek Yolu’nu kullanan ya da yolu buradan geçen insanların sığındığı, dinlendiği ve konakladığı bir yermiş. Kervansarayın sağ tarafında insanların konakladığı alan, sol tarafı ise hem hayvanların hem de insanların konaklayabileceği bir bölümmüş. İçeride mutfak ve tutuklu suçlular için bir zindan da mevcuttur. Hatta zamanında karakol olarak da kullanılmıştır. Hala varlığını devam ettiren tarihi han 1999 yılında yapılan bakım ve onarım çalışmaları sayesinde ziyarete açılmış. Bu sayede ziyarete gelen kişilerin dinlendiği kahvesini çayını içebileceği bir han olarak kullanılmaktadır. Tokat’a geldiğinizde bu görkemli yapıyı gezmenizi görmenizi tavsiye ederim

Mahperi Hatun Kervansarayı Nerde ve Nasıl Gidilir?

Tokat’ın Pazar ilçesi Esentepe mahallesinde yer alan tarihi kervansaray Tokat’ta gezilmesi gereken yerlerden biridir.
Ulaşmak için il merkezden hareket eden servislerle ulaşabilirsiniz. Araçla gelecek olanlar merkezden 28 km uzaklıktadır. Tokat havaalanı çıkış yolundan sola dönün 290 m ilerlediğinizde sağa dönerseniz Mahperi Hatun Kervansarayı’na ulaşmış olursunuz.

Bu İçeriği Paylaş
  • Adres: Esentepe, Tokat Pazar Yolu No:141, 60800 Pazar/Tokat, Türkiye
  • Şehir: Tokat
  • Ülke: Türkiye

Yorumlar

1 Değerlendirme ( 5 dışında 5 )

  • abuzerkadayif

    Hayalim ipek yolunu takip etmektir bunuda tokatımdan başlayarak yapaçağım ama uzunca bi zaman gerekiyo bana hazırlıklarım için :)