Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Diyarbakır Kamp Alanları Listesi

Diyarbakır Kamp Alanları Listesi

BLOG İÇERİĞİ

Diyarbakır kamp alanları arasında kendinize göre bir yer bulmanız oldukça kolay olacak. Kamp Pusulası ekibi olarak sizler için bütün alanları bir arada toplamaya çalıştık. Kamp alanları hakkında detaylı bilgi almak için alt kısımlarına linkler bırakıyoruz. Linke tıklayarak gitmek istediğiniz kamp alanı hakkında detaylı bilgiye, kamp alanının özelliklerine, fotoğraf ve drone çekimlerine ve tek tıkla yol tarifi alabileceğiniz konumuna ulaşabilirsiniz.

Diyarbakır Kamp Alanları

Yatır Kamp Alanı

Diyarbakır ilin Eğil ilçesine bağlı olan Yatır Köyü etrafı yeşil çimenlerle çevrilidir. En Dikkat çeken özelliği Dicle Nehrine yakın olmasıdır. Nehir kenarında kamp atabileceğiniz uygun bölgeler bulabilirsiniz. Sesiz sakin kalabalıktan uzaklaşmak için gayet uygun bir alandır. Kamp alanı köye yakın olduğu için bazı ihtiyaçlarınızı kolaylıkla temin edebilirsiniz. Yine de tedbirli olmak için her ihtiyacınızı önceden hazırlamanız fayda sağlayacaktır. Geceleri üşüdüğünüzde çevreye zarar vermeden ateş yakarak ısınabilirsiniz. Ulaşım ise oldukça kolay il merkezinden uzaklığı 50 km. Özel aracı olmayanlar için Diyarbakır otogardan düzenli aralıklarda Yatır Köyüne minibüsler gelmektedir.

 

Salkımlı Mevki

Diyarbakır ilinin birçok köyünde uygun kamp alanları bulmanız mümkün. Salkımlı mevki ise bunlardan biridir. Kulp ilçesine bağlı olan Salkımlı Köyü şehir kalabalığından uzaklaşmak isteyenler ve yalın hayatı sevenler için idealdir. Köyün çevresi temiz etrafı yemyeşil çimenlerle kaplı dağlık bir alandır, fazla ağaç olmasa da gölgelik alanlar bulabilirsiniz. Burada bir günden fazla kalacaklar için şimdiden söyleyelim köyde bakkal fırın bulamayabilirsiniz, hazırlıklı gelmeniz yararınıza olacaktır. Bunun dışında bölge kafa dinlemek ve doğayla iç içe olmak için uygundur, fotoğraflarda güzel kareler yakalayabilirsiniz.
Buraya ulaşmak için en uygun yöntem özel aracınızla gelmek olacaktır. İl merkezinden 2 saat uzaklıktadır, navigasyon ile kolaylıkla bulabilirsiniz. Toplu taşıma vasıtaları ile gelmek isteyenler aktarma yaparak gelebilirler bu da fazlasıyla zor olabilir.

Göksu Barajı

Yemyeşil ovaya sahip olan Göksu Barajı’nda, geniş bir alana mevcuttur. Ayrıca Mardin ilimize oldukça yakındır her iki il arasında çokça ziyaret edilmektedir. Özellikle hafta sonu tatillerinde piknik, yürüyüş, ya da kafa dinlemek için tercih edilmektedir. Çadır kampı içinde oldukça ideal, çevresi temiz, çimenlik ve düzlük. Geldiğinizde istediğiniz yere kamp atabilirsiniz, dilerseniz göle yakın alanlara da kurulabilirsiniz. Fakat arazide bulunan ağaçlar seyrek, sizi güneşten pek korumayabilir. Bu nedenle güneşten korunmak için şemsiye ya da tende getirebilirsiniz. Çevresinde yeme içme ihtiyaçlarını gidermek için tesis bulunuyor bu tesislerde tuvalet, elektrik gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Göksu Barajı yerleşim yerine uzak olduğu için gelmeden önce ihtiyaçlarınızı temin etmenizi tavsiye ederim. Buraya gelmek için en kolay ulaşım kendi aracınızla gelmektir. Diyarbakır-Mardin güzergâhından tabelaları takip ederek kolaylıkla bulabilirsiniz.

Uzunova Gölü

Diyarbakır ilinde kamp yapabileceğiniz yerlerden biride kulp ilçesine bağlı Uzunova Köyünde bulunan Uzunova Gölü yer almaktadır. Sessizlik arayanlar için de idealdir. Ulaşımı biraz zahmetli olduğu için pek insan gelmiyor diyebiliriz. Çevresi ise oldukça temiz ve el değmemiş doğal güzelliğe sahiptir. Alana geldiğinizde etrafı gezip güzel yerler keşfedebilirsiniz. Bu güzel manzaraya şahitlik ederken mükemmel fotoğraflar çekebilirsiniz. Alana gelemeden öncede Uzunova Köyünden ihtiyacınız olabilecek tüm alışverişleriniz buradan temin ederek gelmeniz gerekecektir. Çünkü alana yakın bakkal, çeşme, tuvalet gibi hiçbir tesis bulunmuyor. Bunun dışında ulaşımı kendi aracınızla gerçekleştirmenizi tavsiye ederim. İl merkezinden 125 kilometre uzaklığa sahiptir. Aracınızla Uzunova Köyüne geldiğinizde, aracınızı park ederek yaklaşık 5, 6 dakika mesafelik yolu yürüyerek devam etmek gerekebilir.

Eğil Barajı

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinden 20 kilometre yürüme mesafesinde bulunan Eğil Barajı, muhteşem bir doğaya sahiptir. Yöre halkı hafta sonları baraj etrafında yürüyüşler ve piknik yapmaktadırlar. En güzel zamanları ise yaz ayaları, yazın kalabalık gruplar toplanıp doğa sporları ve kamp etkinlikleri düzenlediği için keyifli bir ortama dönüşmektedir. Eğil Barajında dilerseniz piknikte yapabilirsiniz, içerisinde çam ağaçlarıyla gölgelendirilirmiş alanları mevcuttur. Piknik alanı kamp için uygun değildir yemek hazırlamak ya da mangal yapmak için tercih edebilirsiniz. Burada kamp yapmayı planlayanlar etrafında sosyal tesisler bulunuyor bu alanlarda elektrik, tuvalet, gıda ihtiyaçlarınızı gün içerisinde giderebilirsiniz. Ulaşımı ise oldukça kolay şehir merkezinden eğil ilçesine hareket eden toplu taşıma ataçları bulunmaktadır. Araçla gelmek isteyenler Ergani yolundan devam edip tabelaları takip ederseniz bulabilirsiniz.

Sizlerinde listeye eklemek istediği Diyarbakır kamp alanları varsa, Kamp Alanı Bildir Formu ‘nu doldurarak sizlerde diğer gezginlerle bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.