Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Göcek Gezilecek Yerler Listesi

Göcek Gezilecek Yerler Listesi

BLOG İÇERİĞİ

Göcek Gezilecek Yerler

Göcek, Fethiye Körfezinin içinde masmavi denizi ve yemyeşil doğal güzelliğin birleştiği, şehir hayatından uzaklaşıp kendini dinlemek isteyenlerin tercih listelerinde ilk sıralarda yer alıyor. Alaçatı, Bodrum gibi yerlere göre bakirliğini hala koruyan Göcek, benzer kesimden tatilcilerin uğrak yeridir. Koyları ile ünlü olan Göcek, gezilecek yerler bakımından çok zengin bir bölgedir.

Göcek Çarşısı

Çoğu tatil beldesinde de olduğu gibi Göcek‘te yer alan bu cadde üzerinde kamu kurumları, bankalar, dükkanlar, restoran ve cafeler bulunmakta. Bu kasabaya gelen herkesin en az bir kere uğradığı bu caddeye Göcek‘in kalbi diyebiliriz.

Göcek Adası(Gemiler Koyu)

Göcek adası içinde denize girilecek bir plaj yok diyebiliriz. Göcek Adasına en yakın plajlardan biride Göcek Adasında bulunuyor. Bu adaya sürekli olarak otobüs ve minibüsler hareket etmektedir. Bunun yanı sıra adaya tekneler yardımı ile gidebilmek mümkündür. Bu ada üzerinde M.S. 5 ve 11. yüzyıllar arasında yapılan Bizans dönemine ait kilise ve sivil yapı kalıntıları bulundurmaktadır. Göcek Adası, Hıristiyanlığın ilk yayılma merkezlerinden biri olduğu içinde ayrı bir önem taşımaktadır. Gemiler koyu, Göcek gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir plajdır.

İnlice Plajı:

Merkeze en yakın plaj olarak bilinen İnlice plajı, deniz ve kumsal boyunca uzanan yemyeşil orman sayesinde kum, güneş, deniz tatili için muhteşem bir atmosfer yaratıyor. 800 metre uzunluğa sahip plajı, siyah bir rengi andıran kumu ve sakin denizi ile tercih edilen ve Göcek gezilecek yerler listesi içinde yer alan bir plajdır.

Bedri Rahmi Koyu:

Dalaman sınırları içinde bulunan ve yatçıların en çok tercih ettiği koylardan biridir. Ressam ve şair olan Bedri Rahmi’nin, bir mavi yolculuk sırasında kaya üzerine yapmış olduğu resimden adını almıştır. Bedri Rahmi Koyu’na hem karadan hem denizden ulaşım sağlanıyor. Deniz ulaşımı sırasında karşı tarafta yer alan Zeyno Koyundaki kaya mezarlarını da gözden kaçırmamaya çalışın.

Letoon Antik Tiyatrosu

Göcek‘e 85 km uzaklıkta yer alan bu tiyatro Likya Federe Birliğinin dinsel merkezi olarak biliniyor. Tanrıça Artemis, Tanrıça Leto ve Tanrıça Apollon’a itaf edilen 3 tapınağı ile ünlüdür. 1962 yılından bu zamana devam eden arkeolojik kazılar sırasında, Letoon Antik Tiyatrosunda erken Hıristiyanlık dönemine ait kiliselerde ortaya çıkmıştır. Bu tarihi kalıntıları görmek ve bilgi sahibi olmak isterseniz Göcek gezilecek yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Kayaköy

Kuruluşu tam olarak bilinmeyen ve depremler sonucu kalan birkaç ev tipi mezar dışında tamamen yok olan antik bir kentin üzerine 14. yüzyıldan itibaren kurulmuş olan bir Rum yerleşimidir. Bu yerleşim yeri yaşamı boyunca çevresinde bulunan beş Türk köyünün halkı ile dostluk ve birlik içinde yaşamıştır. Bu sayede sağladığı barış ortamıyla tüm dünyaya örnek olmayı başarmıştır. 1922 yılında Türk ve Yunan hükümetleri ile imzalanan Nüfus Mübadelesi antlaşması ile Karaköy Rum halkı ve Batı Trakya Türk halkı karşılıklı yer değişikliği sağlamıştır.

Fethiye

Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Ölüdeniz, Çalış Plajı ve Telmessos Antik Kent’i gibi noktalarıyla tarihi ve doğal güzelliğe sahip olan bu bölge her sene binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Eğlenceli ortamı ve kendine has denizi ile Göcek gezilecek yerler listesinde Fethiye mutlaka olmalıdır.

Tlos

Göcek‘e 60 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Likya Uygarlığı’nın altı büyük kentinden biri olan Tlos, ayrıca uygarlığın spor merkezi olarak da biliniyor. Tlos, mitolojinin en dikkat çekici figürlerinden biri olan Pegasus’un sahibinin yaşadığı yer olarak ta bilinmekte. Likya uygarlığına özgü ev tipi mezarlarda, bu alanda dikkat çekmektedir.

Dalyan

Göcek’e  32 km uzaklıkta bulunuyor. Kaunos Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan Dalyan, kanalın kenarında bulunan dik yamacın üzerindeki görkemli kaya mezarlar harika bir görüntü oluşturuyor.

 

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.