Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Issız Bir Yerde Kamp Fikri Hakkında

Issız Bir Yerde Kamp Fikri Hakkında

BLOG İÇERİĞİ

Issız Bir Yerde Kamp Fikri Hakkında

Kamp yapmak pek çok insan için şehrin keşmekeşinden ve sorunlarından uzaklaşmak, kendini özgür hissetmek demektir. Kendisiyle ve doğayla baş başa kalmak yeni keşifler yapmak için çıkılan kamp yolculuğunda her ne kadar kafa boşaltılmaya çalışılsa da doğada maruz kalınabilecek tehlikelerde akıl kurcalamaktadır. Peki, vahşi doğada kamp yaparken nelere dikkat edilmeli, ıssız bir yerde nasıl bir kamp yapılmalıdır?

Suya Uzak Olmak Yaban Hayvanlara Uzak Olmak Demektir

Doğada kamp yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır bunlardan ilki çadırın kurulacağı alanın belirlenmesidir. Çadırınızı su kaynaklarının hemen kenarına kurmamaya dikkat edin. Su kaynağına kısa sürede ulaşabilecek kadar yakın olun ama su içmeye inen hayvanlarla karşılaşmayacak kadar da uzak olmaya özen gösterin. Su kaynaklarına kamp kurulmanın sakıncalı olmasının bir başka sebebi ise çok masum ve büyüleyici görülen su kaynaklarının gece ani bir baskınla alanlarının genişlemesi sebebiyle hayati tehlikelere sebep olabilmesidir. Issız bir yerde kamp yaparken önemli olan bir başka konu ise yalnız kamp yapılmaması gerektiğidir. Doğada başınıza her şey gelebilir. Böcek ısırması, düşme, zehirlenme bunlar en basit durumlardır be sebeple yanınızda olacak ve beraber hareket edebileceğiniz size uyumlu bir partnerinizin olması gerekmektedir.

Yaban Hayvanları Kamp Alanından Uzak Tutmak

Issız yerlerde kamp yaparken yaşanabilecek en tehlikeli durum yaban hayvanlarının yaşam alanına girmektir. Bu hususta çeşitli izleri takip ederek bir yaban hayvanıyla burun buruna gelmekten kurtulabilirsiniz.

 • Bunlardan ilki hayvan dışkılarının olduğu bölgelere yakın yerlere kamp kurmamanız gerektiğidir.
 • Yerlerdeki hayvan izlerinin yoğun olduğu alanlara da kamp kurmaktan kaçınmalısınız.
 • Hayvanların koku almak duyuları oldukça hassastır ve 10 km uzaklıktan bile koku duymaktadırlar bu sebeple yemek pişirirken çadırdan en az 100 metre uzakta pişirmeli ve orada tüketmelisiniz.
 • Ayrıca paketi açılan ürünleri, tencere tava gibi yıkamadığınız ürünleri ve çöpleri bir plastik poşete koyup ip yardımıyla kamp alanından 300-400 metre uzaklıkta bir ağaca atıp bağlayarak saklayıp yaban hayvanları yaşam alanınızdan uzak tutabilirsiniz.

Ortadan Kaybolmayın Nerede Olduğunuzu Yakınlarınıza Bildirin

 • Issız bir alanda kamp yapmak için yola çıkmadan önce rotanızı belirlemeniz oldukça önemlidir. Belirlediğiniz rota hakkında yakınlarınıza haber vermeniz yaşadığınız herhangi bir olumsuzluk karşısında yakınlarınızın arama ekipleri yollayabilmesi içi oldukça önemlidir.
 • Kamp yaparken yanınızda mutlaka ilkyardım çantası bulundurmalısınız bu çantada basit ilk yardım ekipmanları yer almalıdır.
 • Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı telsiz ve yedek batarya da yanınızda olmalıdır. El feneri ve kafa feneri bir kampçının olmazsa olmazıdır.
 • İster ıssız bir yerde isterseniz bilinen kamp alanlarında kamp yapın yanınızda mutlaka balta veya bıçak benzeri işinizi görecek kesme aletleri olmalıdır. Bunlar hem kendinizi savunmanız da hem odun parçalama sırasında hem de avlanma sırasında ihtiyaç duyacağınız ekipmanlarıdır.
 • Issız bir yerde kamp yaparken karşılaşabilecek bir başka tehlike ise doğa olaylarıdır. Yıldırım düşmesi doğada en fazla gerçekleşen olaylardandır. Özelikle ağaçlıklı alanda kamp yapıyorsanız şimşek çaktığını fark ettiğiniz an ağaç olmayan açıklık bir alan bulmalısınız burada yıldırıma maruz kalma ihtimaliniz daha az olacaktır.
Çevrenizdeki İnsanlara Şüpheci Yaklaşmakta Fayda Var

Issız yerlerde kamp yaparken sadece hayvanlara değil pek çok şeye karşı da dikkatli olunmalıdır. Hatta bunlar düşünüldüğünde hayvanlar en son tedirgin olacağınız şeyle olabilir.

 • Kamp yapacağınız bölgeye hareket ederken yolda pek çok insanla karşılaşabilirsiniz ancak kimse planlarınızı ve nerede kamp yapacağınız hakkında bahsedeceğiniz kadar güvenilir değildir bu sebeple ağzınızı sıkı tutmalısınız.
 • Eğer yalnız hareket ediyorsanız yalnız olduğunuzdan söz etmemeli ve ileride arkadaşlarınıza yetişmeye çalıştığınızdan söz etmelisiniz. Yalnız olmanız sizi ortada bir av konumuna sokabilir.
 • Yol kenarına, yerleşim yerleri yakınına kamp kurmakta oldukça tehlikelidir. Çünkü bölgedeki yerliler tarafından rahatsız edilmeniz olası bir durumdur.
 • Üzeninizde yer alan değerli eşyaların görülmesini engelleyin bunlar yol üzerinde karşılaştığınız insanlar tarafından cezbedicidir ve kamp keyfiniz kâbusa dönüşebilir.
 • Son ve en önemli husus kendinizi savunmaya yardımcı ve hemen elinizin altında olacak biber gazını yanınızdan eksik etmeyin.
Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.