Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Olimpos Kamp Alanları Listesi

Olimpos Kamp Alanları Listesi

BLOG İÇERİĞİ

Olimpos Kamp Alanları

Olimpos kamp alanları birçok gezginin ve kampseverin sıklıkla tercih ettiği uğrak mekanlardandır. Olimpos, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlıdır ve ülkemizin en gözde tatil bölgelerindendir. Antalya’ya 85 km uzaklıkta, plajı oldukça temiz ve sakindir. Doğa tatili denilince ilk akla gelen yerlerdendir diyebiliriz. Çevredeki konaklama yerlerinin ağaç evlerden olması ve plajının daima temiz olması el değmemiş bir görüntüye ev sahipliği yapmaktadır. Mavi ve yeşilin iç içe girdiği, doğanın bütünleştiği bir bölgedir.

Caretta carettalar Olimpos’un önemli simgelerinden diyebiliriz. Sahilin sonunda yumurtlama yerlerini görmek mümkündür. Ağustos ve Temmuz aylarında gidecek kişiler yumurtlama dönemine denk gelecektir. Sabahın ilk ışıklarından yararlanan tatilciler, minik kaplumbağaları görebilecektir.

Olimpos kamp alanları tatil yapmak için yeterli gelmediği zaman tekne turu, rafting, kanyon turu yapılabilir. ATV turları, ciple safariler, Milli Parkta bisiklet turları yapmak da oldukça güzel aktiviteler arasında yer alacaktır.

Olimpos Ücretsiz Kamp Bölgeleri

Olimpos Antik Kenti

Geçmiş dönemlerin en önemli liman kentlerinden biri olan bu antik kentin girişinde hemen bir orman sizi karşılamaktadır. Konaklama için birkaç pansiyon imkanı da bulunmaktadır. Ormanlık alan kamp yapmaya oldukça uygundur ve doğadan kopmak istemeyen kişiler için oldukça idealdir. Ormanda kamp yapmak, gezmek ücretsizdir fakat antik kent kısmını gezmek için ücret ödenmesi veyahut müze kartı gösterilmesi gereklidir.

Olimpos kamp alanları içinde favori olan bu antik kentin tarihi İslamiyet öncesinde 167-168 yıllarına kadar dayanır. Antik kent içinde süregelen kazılar bulunmaktadır ve yaz aylarında dikkatli gezmek gereklidir zira bölgede, çalıların arasından yılan çıkma ihtimali vardır. Likya Birliği’ne ait olan antik kentte Helenistik, Bizans ve Roma dönemlerine ait olan eserler bulunur.

Olimpos Antik Kentinin iki girişi vardır. Kemer üzerinden gelenlerin Olimpos girişinden, Finike üzerinden gelenlerin Adrasan girişinden girmesi daha kolay olacaktır. Ormanlık alan içinde oldukça güzel kamp bölgeleri bulunur. Ücretsiz ve doğa ile iç içe bir tatil yaparken, hem tarihe şahitlik etmek hem de huzurlu vakit geçirmek için en ideal yerlerden diyebiliriz.

Olimpos Plajı

Olimpos kamp alanları orman ve denizle iç içe yerlerden oluşmaktadır. Olimpos’un hemen girişinde bulunan bu plaj Yazır Köyü tarafında bulunur. Antik kentten geçerek plaja ulaşılabilir. Plajın son kısmına doğru caretta carettalarla vakit geçirmek isteyen kişilerin sabah erken saatlerinde plajda yerlerini alması gerekir. Yumurtlama dönemlerinin yaz ayına denk gelmesi de kamp yapılma zamanıyla eşleştiğinde bu ana tanıklık etmek oldukça eşsiz bir gün yaşamanızı sağlayacaktır.

Ücretsiz kamp alanı olduğundan giyinme kabini ve duş alma imkanları da bulunmamaktadır. Bu bölgeye gidecek kişilerin bunları göze alması gerekir. İstenilen bölgeye çadır kurarak kamp yapmak mümkündür. Çevreyi temiz tutmak, plajın uzun yıllarca güzel ve göz alıcı kalması için önemlidir.

Çıralı Plajı

Kemer ilçesinde yer alan Olimpos kamp alanları arasında yer bulan Çıralı Plajı, Olimpos sınırları içindedir. Beydağları Milli Parkında bulunan bu plaj, 3 km uzunluğuna sahiptir ve mükemmel bir manzaraya sahiptir. Denizi tertemiz, sahili oldukça hoş bir yapıya sahiptir. Olimpos plajında olduğu gibi bu plajda da caretta caretta görmek, yumurtlamalarına şahit olmak mümkündür. Hafif eğimli bir kumsaldır ve kumları oldukça incedir. Çadır kurmak kamp yapmak mümkün olsa da isteyenlerin Bungalov tipi evlerde de konaklama imkanı bulunur.

Çıralı plajı kışları oldukça fazla yağış alır. Bu yüzden kışın kamp yapılması sağlıklı olmayacaktır. Plajda yer alan dere yatağı antik kentin içerisine kadar yol alır. bu bölgeye kadar gelmişken Ulupınar kanyonunu ve deresini, Likya Yolunu, Yanar taşı, çevrede bulunan yaylaları ve sedir ormanlarını ziyaret edebilirsiniz. Bu alanlarda kamp yapacak birçok alan vardır ve keşfedilmeyi beklemektedir.

Detaylar Beydağları sayfamızda

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.