Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Yağmurda Kamp Yapmak İçin 7 İpucu – Sizi Kuru Tutacak Fikirler

Yağmurda Kamp Yapmak İçin 7 İpucu – Sizi Kuru Tutacak Fikirler

Yağmurda Kamp Yapmak İçin 7 İpucu – Sizi Kuru Tutacak Fikirler

Yağmurda Kamp Yapmak İçin 7 İpucu – Sizi Kuru Tutacak Fikirler
BLOG İÇERİĞİ

Yağmur yağdığında ve şimşek çaktığında kamp yapmak ister misin? Pek çok insan bunu tercih etmez. Ancak macerayı ve açık havayı seviyorsanız, hiçbir şey sizi doğanın güzelliğini keşfetmekten alıkoyamaz. Sonuçta, yağmur yağdığında kuru kalırsınız. Tabi buna hazırlıklıysanız. Bu tür hava koşullarına nasıl hazırlanacağınızı ve ne yapacağınızı bildiğiniz sürece yağmurda kamp yapmak keyifli olabilir. Yağmurda kamp yapmak için 7 ipucu:

Yağmurda Kamp Yapmak İçin 7 İpucu 

Yola çıkmadan önce hava durumunu kontrol edin

Yağmurda kamp gezisine çıkmadan önce yapılacak ilk şey yerel hava tahminlerini kontrol etmektir. Hava durumunu kontrol etmeden yağmurda kamp yapmaya karar verirseniz, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Hava durumunu tahmin edebileceğinizi düşünüyorsanız bile, yanılma ihtimaliniz çok yüksek. Özellikle aileniz ve çocuklarınızla kamp yapıyorsanız bu konuyu kesinlikle atlamayın. Çocuklar macerayı ve doğayı keşfetmeyi severler, ancak yağmur yağıyorsa onları bir yere getirmenin bir anlamı yoktur ve perişan olurlar.

Tente ve yağmurluk kesinlikle yanınızda olmalı

Bir tente, her kampçı için olmazsa olmaz bir öğedir. Yağmursuz bir gün seçecek kadar şanslı olsanız bile, hava çok sıcak olduğunda kendinizi güneşten korumak için de kullanabilirsiniz. Ve yağmurlukları unutma! Pançolar ucuz ve katlanabilir olduğundan çantanıza koyması kolaydır. İster yağmurluk, ister zemin örtüsü olarak, hatta kamp yaparken sizi sıcacık tutmak için kullanabilirsiniz. Pançolar da çocuklar için harika bir seçenek. Birinin yırtılması veya kaybolması ihtimaline karşı birkaç ekstra panço almak iyi bir fikirdir.

Çadırınızın su geçirmez olmasına dikkat edin

Çoğu çadır su geçirmezdir, ancak siz yine de çadırı alırken çift tenteli almaya özen gösterin. Üzülmektense tedbirli olmak iyidir! Su geçirmez bir çadırınız varsa, nerede kamp kuracağınız konusunda endişelenmenize gerek yok. Su geçirmez bir kamp çadırı, ıslak bir zemine uzanabilir veya yağmur ormanlarında bir ağaç bulabilirsiniz. Ancak kamptan döndükten sonra çadırınızı temizlemeyi unutmayın. Çadırınızı kirli bırakırsanız, küf hızla büyür, kötü kokulu ve sağlıksız hale gelir. Küf ayrıca çadırınızın kumaşına da zarar verebilir, bu nedenle seyahatinizden döner dönmez çadırınızı temizlemelisiniz.

Kamp yerinizi dikkatli seçin

Yağmurda kamp yaparken kamp yerinizi dikkatli seçmelisiniz. Ağaçlar veya yakındaki kayalar tarafından korunan bir kamp yeri bulmalısınız. Yakınlarda ağaç yoksa, bir barınak oluşturmak için bir muşamba kullanabilirsiniz. Bir kamp yeri seçerken, zeminin ne kadar kuru olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Yakınlarda çok fazla durgun su varsa, çadırınızı kurmak için iyi bir seçim olmayabilir.

Yağmurda nasıl ateş yakılacağını bilin

Yağmurda kamp kuruyorsanız, buna hazırlıklı olmalısınız. Yağmurdan etkilenmeyen, bağımsız bir kamp ocağınız yoksa ateş yakmanız veya yemek pişirmeniz için ateş yakmakınız gerekecek. Yağmurda nasıl ateş yakılacağını öğrenmek istiyorsanız şu adımları izlemelisiniz: Yağmur yağdığında kuru yaprakları yakmak için bir çakmak veya kibrit kullanın. Kuru yapraklar tutuşacak ve ateşe daha fazla kütük koyabilirsiniz. Yağmurda kamp yaparken yeşil olanları değil kuru yaprakları ve ölü dalları kullanmalısınız. Ateşinizi de çadırınızın uzağına kurmalı ve söndürebileceğiniz bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz.

Yemeği unutma!

Yağmurda kamp yapıyorsanız her türlü hava koşuluna hazırlıklı olmalısınız. Yolculuğunuz için yeterli yiyecek getirmeli ve yemeğinizin yağmurda yemek için güvenli olduğundan emin olmalısınız. Yiyeceklerinizi kuru tutmak için plastik torbalara veya kaplara koyabilirsiniz. Ayrıca yiyeceklerinizi güvenli bir şekilde saklamak için bir soğutucu getirmelisiniz. Yağmurda kamp yapıyorsanız yemeğinizi çadırınızda bulundurmalısınız. Çadırınız bunun için müsait değilse aracınız saklamanız daha sağlıklı olacaktır.

Eğlenceyi unutmayın!

Özellikle sadece kuru kalmaya odaklanıyorsanız, yağmurda kamp yapmak sıkıcı olabilir. Kitap, dergi veya kart destesi gibi bazı eğlence öğeleri getirmelisiniz. Ayrıca arkadaşlarınızla veya aile üyelerinizle oynamak için bazı oyunlar da getirebilirsiniz.

Yağmurun kamp deneyiminizi etkileyebileceği doğrudur, ancak onu mahvetmesi gerekmez. Yağmurda kamp yapmak için bu 7 ipucunu takip ederseniz, her şeye hazırlıklı olursunuz. Kamp yapmaya gelince, kötü hava diye bir şey yoktur. Her durumda keyifli zaman geçirebilmenizi sağlamak için koşullara nasıl hazırlandığınızla ilgilidir. Harika açık havayı seviyorsanız ve doğanın güzelliğini yaşamak istiyorsanız, yağmur yağarken bile sizi dışarıyı keşfetmekten hiçbir şey alıkoyamaz. Doğru ekipman ve hazırlık ile harika bir macera yaşayabilirsiniz.

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.