Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Avşa Adası Gezilecek Yerler Listesi

Avşa Adası Gezilecek Yerler Listesi

BLOG İÇERİĞİ

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası, Balıkesir’e bağlı Marmara Adası ve Paşalimanı Adası ile birlikte 3 büyük adadan biridir. Avşa Adası gezilecek yerler1 yanı sıra, üzüm ve şarapları ile ünlü küçük, şirin bir tatil beldesi olarak biliniyor. Avşa Adası, düzenli feribot seferleri ve İstanbul’a olan yakınlığı sayesinde her yıl binlerce tatilciye ev sahipliği yapıyor. Tertemiz denizi ve güzel sahillerinin yanı sıra birçok su sporu aktivitesi yapmaya da olanak sağlıyor.

Avşa Adası gezilecek yerler neresi diye sorulduğunda aklıma ilk olarak muhteşem plajlar geliyor. Marmara bölgesinin en gelişmiş adalarından biri olan Avşa, masmavi kumsalı ve altın renkli plajlarıyla tatilcilere ev sahipliği yapıyor. Çınar Koyu, Mavi koy, Değirmen, Kumburnu ve Altınkum Plajı gezilmesi ve görülmesi gereken ilk yerlerden. Doğal güzellikleri, masmavi plaj ve altın rengi kumsalının yanı sıra Avşa Adasında tarihi yerlerde gözümüze çarpmaktadır. Avşa Adası gezilecek yerler listesi oldukça tatmin edicidir.

1-Yiğitler Köyü

Eski bir yerleşim yeri olarak bilinen Yiğitler Köyü’nün geçmişte adının Araplar olduğu söyleniyor. Daha sonra Rumlar ve Trakya göçmenlerinin yerleşim gösterdiği bu köyde halk şarapçılık, taşçılık ve balıkçılık yaparak geçimini sağlıyor. Yiğitler Köyü’nde denize rahatlıkla girebilirsiniz çünkü plaj sezon içinde belediye tarafından sürekli temizleniyor.

2-Şarap Fabrikaları

Avşa Adası gezilecek yerler listesi bulunanlar, şarap fabrikalarına uğramadan geçmemeli. Bu gezinti sırasında eski Rum döneminden kalma yapılara rastlayabilir ve üretilen şarapların tadına bakabilirsiniz.

3-Şahintepesi

Görüntüsü tıpkı bir şahini andıran kayalardan oluşan Şahintepesi, Altınkum plajında bulunmaktadır. Bu alanda hizmet veren bir adet restaurant bulunmaktadır. Meşhur ev yapımı köfte ve harika midye tavalar hazırlanmaktadır.

4-Manastır Koyu

Avşa Adası’na bağlı manastır mevkisinde Hagios Georgos Manastır’ı bulunuyor. Manastır kalıntılarına yürüyerek ya da araçla ulaşım sağlamak mümkündür. Tarihi bir yapıya sahip olan bu koyda, Bizans ve Rum dönemine ait kalıntılar hala varlığını göstermektedir.

5-Türkeli Köyü

Avşa Adası’nın batısında kıyı ovası üzerinde yer alan Türkeli Köyü, adanın geçmişine dair ipucu veren bir kiliseyi içinde barındırmaktadır. Rumlar tarafından uzun yıllar önce terk edilen bu köyün halkı şuan balıkçılık ve şarapçılık sayesinde geçimini sağlıyor.

6-Altınkum Plajı

Altınkum Plajı bölgenin en popüler alanlarından biridir. Adını pırıl pırıl parlayan altın renkli kumundan alan bu plaj, sığ olması nedeni ile çocuklu ailelerin tercih listesinde ilk sırada yer alıyor. Altınkum’da tatilcilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına üç plaj ve bir adet restaurant yer verilmiştir. Ada merkezinden bu plaja sürekli olarak devam eden minibüs seferleri bulunmaktadır. Burada konaklamak isteyen kişiler için Altınkum Plajı civarında birçok otel seçeneği bulunmaktadır.

7-Çınar Koyu

Avşa’nın güneybatı sahilinde yer alan ve adanın en büyük koyu olan Çınar Koyu, adada turizmin başlamasından buyana sunduğu doğal ortam sayesinde adanın göz bebeğidir. Bu koy adını orada yetişen ve yüzyılı aşkın süredir orada olan tarihi çınar ağaçlarından almaktadır. Avşa Adası gezilecek yerler listesinde yer alan ve sessiz, sakin, huzur dolu bir tatil yapmak isteyen kişilerin ilk tercihi olmalıdır. Avşa merkezinden bu koya her saat minibüs seferi düzenlenmektedir.

8-Kumtur Plajı

Toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanamayan bu plaja kendi özel aracınız yardımıyla gelebilirsiniz. Diğer koylara nazaran deniz biraz dalgalı olsa da, yalnız kalmak ve sakinlik isteyenlerin ilk tercih alanı olacaktır. Temiz ve berrak bir denize sahip olan bu koyda, bölgesel derinlik farklılık gösterdiği için çocuklu aileler tarafından pek tercih edilmiyor. Bu koy hala mahremiyetini koruduğu için, genel ihtiyaçlarınızı karşılamak adına bir kafe ve restaurant ne yazık ki bulunmamaktadır.

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.