Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Balta Bakımı Neden Önemlidir?

Balta Bakımı Neden Önemlidir?

BLOG İÇERİĞİ

Balta Bakımı Neden Önemlidir?

Balta kampçılık ve izcilikte en sık kullanılan malzemelerden biridir. Odun kesmeden barınak yapmaya, av temizlemeden keşif ve tırmanmaya kadar pek çok alanda kullanılan baltaların kullanım ömrünün uzun olması için her kullanımdan sonra balta bakımı yapılması gerekmektedir. Böylece baltayı uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Balta Bölümleri ve Balta Bakımı Hakkında

Balta bakımının yapılması için öncelikle baltanın bölümleri bilinmelidir. Bu bölümler balta başı, kıç, balta sapı, uç topuz, balta gözü, kesici yüz, balta bıçağı, eksen pabucu olarak sıralanabilmektedir. Balta bakımı yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken bölüm balta başıdır. Bu bölümün her kullanımdan sonra bakımı yapılmadığında paslanma, incelme gibi sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Baltalar kamplarda sürekli neme maruz kalmaktadır bu nemi önlemek için baltanın düzenli yağlanması gerekmektedir. Kullanılacak yağlar ise silah temizlemede kullanılan yağlar, gres yağı ya da zeytinyağı olabilir. Baltaya sürülen yağ tamamen temizlendikten sonra sadece baş kısmına ince bir tabaka halinde uygulanmalı ve kaldırılmadan kuruması beklenmelidir. Baltalarda meydana gelen paslanmalar yağ ve tel yünle giderilmelidir.

Balta Bakımı Yaparak Kullanım Ömrünü Uzatın

Kamp baltaları yüksek karbon çelikten üretilmektedir bu özelliği sayesinde keskinliği bir avantajdır ancak çabuk paslanması ve aşınması dezavantajları arasındadır. Bu sebeple bakımlarının düzenli yapılması uzun kullanımı için önemlidir. Sadece başı değil sapı da temiz biz bezle silindikten sonra zeytinyağı ya da ketentohumu yağı ile yağlanmalıdır. Baltaların sapı dayanıklılığından ötürü ceviz ağacından yapılmaktadır. Ancak yine de balta satın alırken bu detaya dikkat edilmelidir. Baltanın sapı yağlanmadan önce temizlenmeli daha sonra fırça ya da bezle kalın tabaka yağ sürülmelidir. Biraz bekledikten sonra yağın fazlası silinmelidir. Bu yağ baltanızın sapı üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturacaktır. Her kullanımdan sonra bu işlemin tekrarlanması tabakayı kalınlaştıracağından baltanın ömrünü de uzatacaktır.

Baltayı Kesinleştirmek İçin Düzenli Bileyin

Balta seçilirken en çok yapılan hatalardan biri baltanın keskinliğine bakılarak karar verilmesidir. Balta seçerken dikkat edilecek husus balta yapılan çeliğin kalitesidir, çelik çok sert olursa baltada kısa sürede kırılmalar yaşanacak çok yumuşak olursa da hemen yamulacaktır bu sebeple keskinlikte önce bunlara dikkat edilmelidir. Baltanın keskinliği balta bakımı sırasında kullanıcı tarafından sağlanan bir durumdur. Her kullanımdan sonra baltanın bileylenerek keskin kalması sağlanmalıdır. Baltalar toprak ya da taşa geldiğinde hafif ezilme yamulmalara maruz kalabilir veya uzun kullanımlar sonucunda keskinliği azalabilir böyle durumlarda baltalar biley taşı ile bilenmelidir. Bileme taşı yoksa etrafta bulunabilecek gözenekli(ıslak) taşlarda bileme işlemi için yeterli olacaktır.

Balta Bakımı Yaparken Dikkatli Olunmalıdır

Baltayı keskin yapan baltanın ağırlığı ve baltayı kullananın gücüdür. Bu sebeple baltayı keskinleştirme adına sürekli bileylemek doğru değildir. Bunun yerine baltanın nasıl etkin kullanılacağı öğrenilmelidir. Baltanın bakımı kadar taşınması da oldukça önemlidir. Balta taşınırken çeşitli kazalara sebep vermemek adına paketlenerek taşınmalıdır. Aracında balta taşıyanlarına baltayı paketleyip taşıması yasal bir zorunluluktur. Balta bileylemede sadece yukarıda bahsedildiği gibi taşlar değil masat, elmas bileyiciler ve eğelerde kullanılabilmektedir. Balta ve bıçak bileme işlemi yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir. En ufak bir yanlış baltanıza zarar verebilir ve ömrünü kısaltabilir. Bu sebeple özelikle kampçılık hobiniz yeniyse bu konuda uzman birinden uygulamalı şekilde öğrenmelisiniz. Balta bileme baltanızı keskinliği arttıracağı gibi doğu şekilde yapıldığında kullanım ömrünü de uzatacaktır. Baltaların sadece başına değil sapına da gerekli bakım yapılmalıdır. Balta sapı baltanın kullanımı için en önemli unsurdur bu sebeple her kullanımdan sonra yukarıda söz edilen işlemler gerçekleştirilmelidir.

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.