Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Corona Virüsünden Korunma Yolları

BLOG İÇERİĞİ

Corona Virüsünden Korunma Yolları

Corona virüsü;  31 Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaleti Wuhan kentinde, deniz hayvanları pazarlarında illegal yollarla satılan yılan, yarasa hayvanlarından virüsün insanlara geçtiği iddia ediliyor.

Virüsü ilk başta doktor Li Venliang tarafından fark edilse de Çin hükümeti tarafından susturulması sonucu virüs diğer ülkelere de yayılmaya devam etti ve Wuhan da, kontrol edilemez duruma geldi.
Dünya, yayılan corona virüsüne karşı çeşitli tedbirler almaya ve virüsün yayılmasını engellenmeye çalışılıyor.

Hastalık, insandan insana buluşma özelliği olduğu için hapşırma, öksürme, gülme, konuşma esnasında ağızdan çıkan damlacıkların havaya bulaşması ve yüzeye yapışması sonucu temasa geçtiğimizde hastalık bulaşmasına sebep oluyor bu nedenle çevremizdeki kişilerle aramıza 1 metre mesafe oluşturmamız gerek.

Corona virüsü belirtileri esasında soğuk algınlığı grip gibi belirti vermekte bunlar; Ateş, öksürük, olarak söylenebilir. Corona virüsü gripten ayırt edici özelliği; yüksek ateş, kuru öksürük, nefes almakta zorluk, nefes darlığı, bulantı, kusma, balgam, eklem kas ağrıları, halsizlik, ishal, gibi hafif orta şiddetli belirtiler göstermekte tabi hastalık hastadan hastaya belirtiler değişebilir. Vücuda yerleşen virüs 2 ile 14 gün içinde kendisini gösteriyor. Tehdidi ortadan kaldırmak için çeşitli yollarla deneyerek yayılmaması için önüne geçmeye çalışılıyor.

Corona Virüsünden Korunmanmak İçin Yapılacaklar


Tehdide dönüşen bu virüs, özellikle vücut direnci düşük olanlar, kronik hastalığı olan kalp hastaları, astım hastası gibi hastalar virüse yakalanma riski daha yüksek. Önlem olarak dışarı çıktıkları zaman maske takmaları bulunduğu ortamın temiz ve dezenfekte edildiğinden emin olmalı.

Alerjik sebeple hapşıran, öksüren kişilerde tedbir amaçlı maske takmaları gerekli.

Toplu taşıma ile yolculuk yapacaklar eldiven ve maske kullanması sık sık elleri bol su ve sabunla 20 saniye boyunca yıkayıp dezenfekte te ederek temizlemeli.

Toplu ve kalabalık alanlarda dolaşmamalı, insanlarla tokalaşmak, sarılmak gibi temaslarda bulunulmamalı ayrıca bir metre mesafe korumaya özen gösterilmelidir.

Kapı kolu, telefon, otobüslerde tutmak için bulunan demir boru ve plastik tutamaçlar gibi çok dokunulan yerleri dokunulmamalı dezenfekte edilmeli. Temas halinde kesinlikle ellerimizi yüzümüze, gözlerimize, ağzımıza, burnumuza dokunulmamalıdır.

Ellerimizi yıkayamama lavabo, su bulamama durumlarda muhakkak ellerimizi el temizleme jelleri, kolonya, alkol bazlı ıslak mendille temizlenmeli.

Size ait kişisel eşyalarınızı kimseyle paylaşmamaya özen gösterilmeli ve eşyaların  60-90°C’de hayvansal madde içermeye deterjanla yıkanmalı.

Asansör gibi hava almayan yerlerden kaçınmalı onun yerine merdiven kullanılabilir.

Bulunduğunuz yeri sık sık havalandırılmalı dezenfekte ederek virüsün yayılmasını engellemeliyiz.

Hapşırma, öksürme durumlarında kesinlikle elimize ya da doğrudan havaya püskürtmeden tek kullanımlık kağıt mendille ağzımızı kapatmalı veya kolumuzla ağızdan çıkan damlacıkların havaya bulaşmasını engellemeliyiz.

Meyve ve sebzeleri bol suyla iyice temizlenip yıkanmalı, hayvansan gıdalar et, yumurta gibi besinler iyi pişirilip çiğ tüketmemeye özen gösterilmeli.

Vücut direncini yükseltmek için, düzenli uyku, egzersiz, bol bol taze sağlıklı besinler meyveler tüketilerek su ve sıvı alımı artırılmalı vücut direncini yükseltmeliyiz.

Grip belirtisi olanlar hapşıran öksüren kişiler maske kullanmalı, kronik hastalığı olan kişilerden, bünyesi zayıf, hasta ve yaşlılardan uzak durmalı. Bu belirtiler birlikte ateş ve nefes darlığı olanlar maske takarak en yakın sağlık kurum ve kuruluşlara gitmeleri gerekiyor.

Bu İçeriği Paylaş

0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.