Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Kamp Yeri Seçimi Nasıl Yapılır?

Kamp Yeri Seçimi Nasıl Yapılır?

BLOG İÇERİĞİ

Kamp Yeri Seçimi Nasıl Yapılır?

Kamp yeri seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır. Bunların en başında doğaya zarar vermemek gelmektedir. Çünkü bizler doğanın misafirleriyiz. Bu yüzden yer seçimi yaparken her noktasına dikkat etmeniz gerekmekte. Diğer noktalar ise sizin için önemli olanlardır. Örneğin; su kaynağının uzaklığı veya denize uzaklık gibi durumlardır. Bunları yazının devamında size detaylı bir şekil anlatacağız.

Kamp Yeri Seçimi

Kamp yeri seçiminde doğaya verilen zararlar hiçte hafife alınmamalıdır. Örneğin su kenarlarına kurulan kamplarda akarsular kirletilebilir veya kırılgan bitkilerin sonu getirilebilir. Orman içine kurulan kamplarda ise daha kötü sonuçlar doğabilir. Yaktığınız ateşin etrafa sıçraması ya da ağaçların kesilmesi gibi olaylar karşılaşmak istemediğimiz türden durumlardır.

Doğaya verilebilecek zararların dışında bizi kamp yaparken etkileyebilecek durumlara değinelim.

Çadırınızı kuracağınız zemin kesinlikle düz ve temiz bir arazi olmalıdır. Eğer ki eğimli bir noktada kamp yapacaksınız baş kısmınız yukarı gelecek şekilde çadırınızı kurmanızı öneririm. Çadırı kuracağınız alanı belirledikten sonra kurulama başlamadan önce zeminde ki taş veya çöpleri toplayıp düz bir odun parçası ile zemini düzleyin. Bu sizin daha rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır.

Kamp yapacağınız noktayı belirlerken çığ, sel, heyelan ve taş düşmesinin aktif olduğu bölgelerden uzak durulmalıdır. Bu konu oldukça hassastır. Ülkemizde birçok noktada heyelan tehlikesi vardır. Yılda yüzlerce insan bu gibi afetlerden dolayı hayatını kaybetmektedir.

Seçtiğiniz bölgenin rüzgar almamasına çok dikkat edin. Olabildiğince az rüzgar alsın. Hem rahat ateş yakmanızı hem de üşümeden uyumanıza olanak sağlayacaktır.

Sizin için en önemlisi ise kamp alanınızın suya uzaklığıdır. Su kaynağının 15 dakikadan  fazla uzak olması hem sizin için yorucu hem de zaman kaybı yaşamanızı sağlayacaktır.

Kamp yerinizin planladığınız etkinliklere uzaklığı; örneğin kamp yapacağınız bölgede deniz var ise gündüzleri denizde geçirmeyi düşünüyorsanız çokta uzaklaşmamanızı tavsiye ederiz.

Bir Kamp Alanı Seçerken Kendinize Sorular Sorun

 • Su yeterli mi?
 • Soğutucunuz yoksa alandaki su yiyecekleri bozulmadan koruyacak kadar soğuk mu?
 • Kamp yeri yeterince güvenli mi?
 • Deniz ve sahil sizin için uygun mu?
 • Daha önce bu noktada kamp yapılmış mı?
 • Ateş yakma izni var mı?
 • Zararlı böcek veya vahşi hayvan var mı?
 • Ulaşımı kolay mı?
 • Telefon çekiyor mu?
 • Yakacak odun miktarı size yeterli mi?
 • Bölge yürüyüş yapmaya uygun mu?
 • Kamp yapacağınız bölge sahipli mi?
 • Acil durumlar için jandarmaya haber verildi mi?

 

 

 

Bu İçeriği Paylaş

0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.