Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Kışın Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışın Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışın Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışın Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
BLOG İÇERİĞİ

Kışın Kamp Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp sadece yazları değil kışları da yapılan bir keşiftir.Yazlar şartlar daha kolay olsa da kış kampı için şartlar ne yazık ki bu kadar kolay değildir, ancak macera sevenlerin önünde de hiçbir engel duramadığı gerçeği de yok değil. Kış kampı için en önemli şey kamp alanına doğru ekipmanla hareket edilmesidir. Bundan sonra kamp yapılacak alanın iyi araştırılması ve sel, su baskını, çığ düşmesi gibi tehlike arz edecek yerlerden uzak alanlara kamp kurulması gerekmektedir. Kışın kamp yapmak için gerekli malzemeleri yazdan almak size ekonomik açıdan kolaylık sağlayacaktır bu sebeple ekipman temininizi yazdan yapmalısınız.

Mevsime Uygun Kamp Teçhizatı Seçerek İşe Başlayın

Kış kamplarında kullanılacak çadır, dört mevsim özelliğine ve kar eteklerine sahip olmalıdır. Ayrıca çadır altlığı da mevsime uygun seçilmelidir. Kış aylarında çadırlarda kullanmak için mat seçimi de atlanmaması gereken detaylar arasındadır. Kış kampında kaliteli bir gece geçirmek için en az -10 dereceye kadar dayanıklı uyku tulumu sahibi olmalısınız ve uyku tulumuna girmeden tuvalet ihtiyacını gidermeli böylece geç saatlerde dışarıya çıkmak zorunda kalmazsınız. Uyku tulumunda boş yer kalmaması ve vücut sıcaklığınızın düşmemesi için içerisini kıyafetlerinizle doldurmalısınız. Sıcak su torbaları da kış kamplarında yardımcınız olacak ihtiyaçlardandır uyku tulumunun içinde bir kıyafete sararak ısınmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Kaliteli Bir Kış Kampı İçin Isınmaya Önem Verin

Kış kamplarında karlı bir zemine kamp kuracaksanız çadır kuracağınız alandaki karı ezmeli sert hale getirmelisiniz. Yumuşak kar üzerine çadır kurmamalısınız.  Kış kamplarında çadırın rüzgâr almayan bölgeye kurulması ısınmanızı büyük ölçüde olumlu etkileyecektir. Kampta kullanılan malzemelerden olan pil ve bataryalar soğuktan etkilenir ve çalışamaz duruma gelebilir bunu önlemek için vücudunuzda ya da uyku tulumunda muhafaza ederek işlevini yitirmesini engelleyebilirsiniz. Kış kampı yapacakların dikkat etmesi gereken bir başka husus ise ısı yalıtımına sahip matların kullanılması gerektiğidir. Çadırın havalanmasına dikkat etmelisiniz. Havalandırma ceplerini açık tutmalısınız yoksa nemden ötürü çadırdaki eşyalarınız nemden ıslanabilir.  Kampçıların sıklıkla kullandığı cep sobaları da 12 saate kadar ısıtma kapasitesine sahiptir bu yüzden kış kampınızda mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Kamp Yaptığınız Alan Hakkında Önceden Bilgi Edinin

Kış kampı yapanların dikkat etmesi gereken en önemli husus yüz ve boyun bölgesini soğuktan korumaktır bunun için termal ürünlerle vücudun sıcaklığı korunmalıdır. Normal hayatta da sıkıntılı olmasıyla beraber kış kampında da çişin tutulması önerilmez çünkü vücut ekstra çaba harcayarak ısınmaya çalışır ve üşürsünüz bu sebeple çişiniz geldiğinde mutlaka yapmalısınız. Kış kampında yaban hayatına da büyük ölçüde dikkat etmek gerekmektedir. Mümkünse daha öncesinden kamp yapacağınız alan hakkında araştırma yapmalı ve hangi hayvanların yaşam alanına misafir olduğunuzu öğrenmelisiniz. Kış kampında tüketilen yiyecekleri ağzı kapalı tutmalı ve hemen tüketmeli tükettikten sonrada çöplerinizi bir yerde toplayarak kamp alanınızdan uzakta bir ağaca iple bağlayarak saklamalısınız böylece. Vahşi hayvanları kamp alanınızdan uzak tutmuş olursunuz. Son ve en önemli husus sıvı yakıtla çalışan kamp ocağını çadırın içinde yakmamanız gerektiğidir. Bu ocaklar birden parlayarak çadırınıza zarar verme eğilimine sahip ocaklardır.

Bu İçeriği Paylaş

Bir Yanıt

  1. Faydalı bir yazı oldu benim için en azından artık hiç yapmam diye düşündüğüm kış kampına karşı biraz daha sıcağım her ne kadar o çok soğuk olsa da 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.