Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Nelerdir?

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Nelerdir?

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Nelerdir?
BLOG İÇERİĞİ

Serbest Dalış Nefes Teknikleri

Günde binlerce kez nefes alıp vermekteyiz. Aldığımız bu nefeslerin de nasıl alıp vermemiz gerektiği konusu ise yaşam kalitemizi etkileyebilmektedir. Serbest dalış nefes teknikleri;

*Bu tür çalışmalar yapılırken diyafram kasınızın doğru bir şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Suyun altında alınan ve verilen nefesler, tekniğine uygun şekilde yapılması gerekmektedir. Dalış için ciğerlerin nefes ile doldurulması büyük önem taşımaktadır. Bunun için de diyafram kasınızı iyi kullanmanız gerekmektedir.

Nefes alıp verirken kullanılan en önemli kas, diyafram kasıdır. Diyafram kasları kaburganın altında yer almaktadır. Nefes alırken diyafram kaslarının aşağıda olması, nefes verirken de yukarı doğru kaldırılması gerekmektedir. Nefes alırken karın bölgesinin şişkinliğini hissetmemiz, göğüs kısmının kullanılmaması anlamına gelmektedir. Yani nefesin göğse doğru değil karın bölgesine doğru gitmesi gerekmektedir.

Suyun altında kalma süreleri kişiden kişiye farklılık gösterse de kullanılan doğru nefes teknikleri sayesinde suyun altında uzun süre kalabilmeniz mümkündür. Su altında dalış yaparken mümkün olduğu kadar rahat ve uzun aralıklar ile nefes alıp verme teknikleri yapılmalıdır. Suyun içerisinde iken yavaş ve ağır hareket etmek ve ani reflekslerden kaçınmak, kasların az bir oksijenle bile daha uzun süre kalabilme imkanını da beraberinde getirmektedir.

Serbest Dalış Nedir?

Serbest dalış nedir sorusu, detaylı bir şekilde irdelenecek olursa bahsedilmesi gereken temel altın kural niteliğinde bir takım kurallar mevcuttur.

Serbest dalış dediğimiz dalış tekniği; Bir spor dalı olmasının yanı sıra hayat disiplinini sağlayan ve hayatın her noktasında düzenli yaşamı destekleyici unsurları ile birlikte yaşam kalitesini yükseltmektedir. Doğru nefes teknikleri ile aktif bir spor haline gelen dalış tekniğinin yanı sıra su altında tek nefes ile derinlik ve uzun mesafelere hiçbir oksijen tüpü olmaksızın yapılan su altı dalış sporudur.

Serbest dalış yapabilmek için en önemli kriter, dalış eğitimi almaktır. Çünkü; serbest dalış her ne kadar hayat kalitemizi dengede tutmaya yardımcı olan bir spor dalı ise içerisinde birtakım riskleri de barındırabilen bir spor dalıdır. İnsanların aklına ilk gelen soru tipi serbest dalış güvenli midir? Sorusudur. Tüm kurallar, uygun koşullar ve uygun ekipmanlar eşliğinde öğrenildiği zaman elbette ki güvenlidir. Serbest dalış sporu, diğer spor dalları ile karşılaştırıldığı zaman doğru nefes teknikleri kullanılarak dünyada rağbet gören aktivite sporu haline gelmiştir. Dünyanın herhangi bir noktasında eğlenmenize imkan tanıyan aktivite sporuna dönüşmüştür. Dünyanın farklı noktalarında farklı dalış okullarının her yaşta insanlara vermiş olduğu eğitim programları ile sizlerde kendinizi serbest dalış konusunda geliştirebilirsiniz.

Serbest dalışa başlamak için ne gereklidir? Bu dalış tekniğine başlamadan önce yüzme tekniği bilinmesi gerekmektedir. Bu kural dışında herhangi bir ön koşul bulunmamaktadır. Serbest dalış başlangıç seviyesindeki kurslar, 12 yaşından itibaren dalış eğitimleri yapılabilmektedir. İlerleyen seviyelerdeki dalış eğitimlerine her yaşta katılabilme imkanınız mevcuttur. Serbest dalış, ekipmansız bir spor dalı olduğu için özellikle maksimum yaş sınırları bulunmamaktadır. Bir çok insan serbest dalış yapmak için nefesin uzun süre tutulması gerektiğini düşünmektedir. Oysaki bir insan, doğru nefes teknikleri ile düzgün eğitimler sayesinde nefesini ortalama 2,5 dakika tutabilmektedir. Bunun için yapılması gereken tek şey ,doğru teknik ile doğru yerde doğru ekipmanlar ile öğrenilmesidir.

Dalış Teknikleri

Su altı dalış tekniklerinde kullanılan dalış sistemi oksijen aygıtı olmadan ve aygıt kullanılarak yapılan tekniklerden mevcuttur. Oksijen aygıtı olmadan kullanılan tekniğe serbest dalış tekniği denilmekte iken oksijen aygıtı olarak yapılan dalış tekniğine tüplü su altı dalış tekniği veya ‘scuba’ tekniği olarak ta ifade edilmektedir.

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.