Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Kaya Tırmanışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaya Tırmanışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaya Tırmanışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
BLOG İÇERİĞİ

Kaya Tırmanışı 

Ekstrem sporlara karşı ilgisi olanlar için mutlaka denenmesi gereken bir aktivite olan kaya tırmanışı giderek popülaritesini arttırmaktadır. Kaya tırmanışı özellikle doğa ile iç içe olmayı sevenlerin yapmaktan keyif alacağı bir spor türüdür. Her ne kadar dağcılığa benzese de onun kadar komplike olmayan ancak adrenalini tüm hücrelerde hissettirecek kadar heyecan verecek bir aktivite denilebilir.

Hem Türkiye’de hem de dünyada bu spora karşı olan ilgi giderek artmaktadır. Türkiye bu sporun yapılmasına elverişli pek çok noktaya sahip olduğundan her yıl bu sporu yapak için pek çok ziyaretçi kabul etmektedir. Türkiye’nin Ege, Karadeniz ev Akdeniz gibi hemen her bölgesinde bu sporu gerek amatör gerek ise profesyonelce yapabilmeye imkan sağlayan pek çok rota bulunmaktadır.

Hangi Ekipmanlar Gereklidir

Kaya tırmanışı diğer ekstrem sporlarda da olduğu gibi bazı koruyucu ve tırmanışı kolaylaştırıcı ekipmanlar gerektirmektedir. Doğru malzemeleri seçmek oldukça önemlidir. Zira hatalı ekipman seçimi performansa olumsuz yansıyacaktır. Bunun yanında yapılan yanlış seçimler sakatlanmalara ya da çeşitli kazalara da davetiye çıkartır. Bu noktada en önemlilerinden biri ayakkabı seçimidir. Tırmanış boyunca fazlası ile yüklenilecek ayakkabının esnek ve tırmanışa uygun olması son derece önemlidir. Ayakkabı dışında gerekecek diğer malzemeler de kask, hms, emniyet aleti, tırmanış kemeri, tam ip, toz torbası ve magnezyum tozudur.

Kaya Tırmanışı Nasıl Yapılır

Kaya tırmanışı her şeyden önce azim, istikrar ve öz güven gerektiren ekstrem bir spor türüdür. Tüm bunların yanında ciddi bir odaklanma becerisine de sahip olmak gerekir. Yol aldıkça daha çok keyif verecek olan bu aktivitede düşme korkusunun da etkisi ile yoğun adrenalin hissedilmektedir. Tırmanışa başlamadan önce mutlaka teorik bilgi alınması gerekir. Teorik bilgiyi aldıktan sonra da işi pratiğe dökmek için beklemeden harekete geçilmelidir. Bu sporu sadece eğlence amacı ile yapacaksanız ve sınırlarınızı fazla zorlamayı düşünmüyorsanız küçük bir teknik bilgi sizin için yeterli olacaktır. Ancak sınırlarınızı zorlayarak gidilebilecek en son noktaya gitmek istiyorsanız tırmanıştan önce yapmanız gereken bazı hazırlıklar olacaktır.

Öncelikle kaya tırmanışı için kol ve bacak kuvvetinin azami ölçüde önem taşıdığını bilmek gerekir. Bu nedenle bu sporu yapmaya karar verdi iseniz kol ve bacak kaslarınızı güçlendirecek antrenmanlar yapmakta fayda var. Böylelikle tırmanış boyunca kaslarınız size gereken desteği sağlayacaktır. Bunun yanında tırmanışa gelmeden önce yapay parklarda pratik yapmak da performansa olumlu yönde etki eder. Bu sayede ilk deneyimi gerçek tırmanışta yapmamış olursunuz ve nispeten tecrübeli bir başlangıç ile giriş yapmış olursunuz.

Kaya Tırmanışı Nerede Yapılır

Türkiye’de bu sporu yapabilecek pek çok rota bulunmaktadır. Kaya tırmanışı denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Antalya’da bulunan Geyikbarı’dır. Sadece Türkiye’de değil dünya çapında bir üne sahip olan bu bölge tırmanış için en ideal noktalardan biridir. Antalya’da ikinci bir tırmanış bölgesi Çitdibi’dir. Tırmanış zorluğu nedeni ile daha çok profesyonel sporcuların tercih ettiği bir bölge olarak bilinmektedir.

İzmir Kaynaklar da bu ekstrem spor için en güzel bölgelerden biridir. Hem amatör hem profesyonel sporcuların kullanabileceği bu nokta her yıl çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Muğla, Türkiye’de kaya tırmanışı yapılacak önemli şehirlerden biri. En zor parkurlardan birini de içinde barındıran Datça daha çok profesyonel sporcuları ağırlıyor. Zira tırmanış konusunda insanları ciddi ölçüde zorlayan bir nota denilebilir. Bunun yanında yine Muğla’da bulunan Bafa Gölü de tırmanış için ideal bir mekan. Datça’dan daha kolay bir tırmanış alanına sahip olması nedeni ile amatör sporcuların da rahatlıkla seçebileceği bir yer olarak biliyor.

 

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.