Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Dalış Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Dalış Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Dalış Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Dalış Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
BLOG İÇERİĞİ

Dalış Kıyafeti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişiler tüplü dalış ya da serbest dalış yapmaya karar verdiklerinde, dalışın güvenli ve konforlu bir şekilde gerçekleşebilmesi için ilk olarak nasıl giyineceğini bilmelidir. Doğru dalış kıyafeti tercihi, suyun derinliklerine indiğinizde üşüme hissi yaşamamanızı, vücut ısınızı korumanızı, kendinizi rahat ve hafif hissetmenizi sağlayacaktır. Dalış yapacağınız alana uygun ve doğru seçilmiş bir dalış kıyafeti, güvenliğinizi arttırarak, yapacağınız dalıştan daha fazla haz almanızı sağlayacaktır. Dalış kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Dalış kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

-Dalış elbisesi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, elbise kumaşının kalınlığı olmalıdır. Dalış elbisenin uygun kalınlığa sahip olması, dalış yaptığınız suyun altında size uygun ısıyı sağlayacaktır. Dalış elbiselerinin kalınlıkları 3 mm, 5 mm ve 6 mm arasında değişiklik göstermektedir.

Dalış kıyafeti iki parça ve tek parça olarak iki ayrı çeşitte üretilmektedir. Dalış elbisenizi iki parça mı yoksa tek parça mı alacağınıza kendiniz deneyerek karar vermelisiniz. Günümüzde sıklıkla tek parça dalış kıyafetleri daha yaygın kullanılmasına rağmen, iki parça olarak üretilen dalış kıyafetlerinin daha kullanışlı olduğu bilinmektedir.

-Seçtiğiniz dalış elbisesinin türü ne olursa olsun mutlaka tüm dikişlerinin bantlı olmasına dikkat etmelisiniz. Overlook dikiş ile hazırlanan dalış elbiselerinin, gerilme durumunda su sızdırma ihtimali bulunmaktadır. Kamalı dikiş ve kör dikiş ile hazırlanan dalış kıyafetlerinin su sızdırma ihtimali oldukça düşüktür. Dalış kıyafeti seçerken, suyun derinliklerinde bedeninizin su almaması için, mutlaka dikişlere dikkat etmelisiniz.

Dalış kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, kıyafetin bedeninize tam oturuyor olmasıdır. Dalış elbisesi bedeninizi tamamen sarmalı, özellikle boyun ve bilek kısımlarında bolluk olmamalıdır.

-Satın alacağınız dalış kıyafetinin ana maddesinin azot türevi, ısı tutucu malzemelerden olmasına dikkat etmelisiniz. Nitrojen ile şişirilmiş, neoprenden oluşan dalış elbiseleri en dayanıklı, dalış kıyafetleri arasında yer almaktadır.

Dalış Elbisesinin Doğru Seçilmesi Neden Önemlidir ?

Çeşitli derinlik ve iklim koşullarına uygun olarak üretilen, oldukça geniş bir yelpaze ağına sahip dalış kıyafeti tercihi bulunmaktadır. Dalış kıyafetleri genel olarak dalgıçların amacına uygun ve farklı türevde malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Doğru dalış elbisesi ve doğru dalış alanının tercih edilmesi ile kişiler, dalış sırasında hem güven duygularını hemde aldığı keyif oranın artmasını sağlayacaktır. Dalış elbiseleri kişileri sadece güvenlik ve sıcaklık açısından değil mercan, kaya gibi fiziksel etkenlerin neden olabileceği sürtünme ve çizilme gibi yaralamalara karşıda koruduğu için dalış elbisesinin doğru seçilmesi oldukça önemli bir yere sahiptir.

Dalış Elbisesi Türleri Nelerdir ?

Dalış elbisesi ya da dalış kıyafeti, dalış sırasında ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için özel olarak tasarlanan giysilerdir. Dalgıçlar için oldukça fazla öneme sahip olan bu elbiseler, kişilerin üşümelerini engellemek ve karşılaşılabilecek darbelere karşı oluşacak hasarları en aza indirmek adına tasarlanmaktadır. Dalgıçların ihtiyaçları doğrultusunda kalınlıkları ve ebatları değişen dalgıç kıyafetleri 3 ana gruba ayrılmaktadır.

-Kuru Dalış Elbisesi: Genel olarak uzun süreli dalışlarda kullanılmak üzere tasarlanan kuru dalış giysilerinin temel amacı, dalgıcın ıslanmasını ve oluşabilecek zararların önlenmesidir. Daha çok profesyonel kişiler tarafından kullanılan kuru dalış kıyafetlerini kullanmadan önce eğitim alınması gerekmektedir.

Islak Dalış Elbisesi: Neoprenden oluşan ıslak dalış kıyafetleri, dalgıcın ıslanmaması eve buna bağlı olarak üşümemesi için üretilmiştir. Islak dalış kıyafeti, sporcular ve sporcular tarafından kullanılmaktadır. Islak dalış kıyafetleri özellikleri gereği, ilk etapta içine su alsa da, ilk suyu aldıktan sonra içeri tekrar yeni su almamaktadır.

Yarım Islak Dalış Elbisesi: Özellikle yaz aylarında kullanılan yarım ıslak dalış elbiseleri, kuru dalış kıyafetleri gibi dalgıçların ıslanmamasını hedef almaktadır.

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.