Dalış Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Dalış Kıyafeti Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Dalış Kıyafeti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kişiler tüplü dalış ya da serbest dalış yapmaya karar verdiklerinde, dalışın güvenli ve konforlu bir şekilde gerçekleşebilmesi için ilk olarak nasıl giyineceğini bilmelidir. Doğru dalış kıyafeti tercihi, suyun derinliklerine indiğinizde üşüme hissi yaşamamanızı, vücut ısınızı korumanızı, kendinizi rahat ve hafif hissetmenizi sağlayacaktır. Dalış yapacağınız alana uygun ve doğru seçilmiş bir dalış kıyafeti, güvenliğinizi arttırarak, yapacağınız dalıştan daha fazla haz almanızı sağlayacaktır. Dalış kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Dalış kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralayabiliriz.

-Dalış elbisesi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, elbise kumaşının kalınlığı olmalıdır. Dalış elbisenin uygun kalınlığa sahip olması, dalış yaptığınız suyun altında size uygun ısıyı sağlayacaktır. Dalış elbiselerinin kalınlıkları 3 mm, 5 mm ve 6 mm arasında değişiklik göstermektedir.

Dalış kıyafeti iki parça ve tek parça olarak iki ayrı çeşitte üretilmektedir. Dalış elbisenizi iki parça mı yoksa tek parça mı alacağınıza kendiniz deneyerek karar vermelisiniz. Günümüzde sıklıkla tek parça dalış kıyafetleri daha yaygın kullanılmasına rağmen, iki parça olarak üretilen dalış kıyafetlerinin daha kullanışlı olduğu bilinmektedir.

-Seçtiğiniz dalış elbisesinin türü ne olursa olsun mutlaka tüm dikişlerinin bantlı olmasına dikkat etmelisiniz. Overlook dikiş ile hazırlanan dalış elbiselerinin, gerilme durumunda su sızdırma ihtimali bulunmaktadır. Kamalı dikiş ve kör dikiş ile hazırlanan dalış kıyafetlerinin su sızdırma ihtimali oldukça düşüktür. Dalış kıyafeti seçerken, suyun derinliklerinde bedeninizin su almaması için, mutlaka dikişlere dikkat etmelisiniz.

Dalış kıyafeti seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, kıyafetin bedeninize tam oturuyor olmasıdır. Dalış elbisesi bedeninizi tamamen sarmalı, özellikle boyun ve bilek kısımlarında bolluk olmamalıdır.

-Satın alacağınız dalış kıyafetinin ana maddesinin azot türevi, ısı tutucu malzemelerden olmasına dikkat etmelisiniz. Nitrojen ile şişirilmiş, neoprenden oluşan dalış elbiseleri en dayanıklı, dalış kıyafetleri arasında yer almaktadır.

Dalış Elbisesinin Doğru Seçilmesi Neden Önemlidir ?

Çeşitli derinlik ve iklim koşullarına uygun olarak üretilen, oldukça geniş bir yelpaze ağına sahip dalış kıyafeti tercihi bulunmaktadır. Dalış kıyafetleri genel olarak dalgıçların amacına uygun ve farklı türevde malzemeler kullanılarak üretilmektedir. Doğru dalış elbisesi ve doğru dalış alanının tercih edilmesi ile kişiler, dalış sırasında hem güven duygularını hemde aldığı keyif oranın artmasını sağlayacaktır. Dalış elbiseleri kişileri sadece güvenlik ve sıcaklık açısından değil mercan, kaya gibi fiziksel etkenlerin neden olabileceği sürtünme ve çizilme gibi yaralamalara karşıda koruduğu için dalış elbisesinin doğru seçilmesi oldukça önemli bir yere sahiptir.

Dalış Elbisesi Türleri Nelerdir ?

Dalış elbisesi ya da dalış kıyafeti, dalış sırasında ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için özel olarak tasarlanan giysilerdir. Dalgıçlar için oldukça fazla öneme sahip olan bu elbiseler, kişilerin üşümelerini engellemek ve karşılaşılabilecek darbelere karşı oluşacak hasarları en aza indirmek adına tasarlanmaktadır. Dalgıçların ihtiyaçları doğrultusunda kalınlıkları ve ebatları değişen dalgıç kıyafetleri 3 ana gruba ayrılmaktadır.

-Kuru Dalış Elbisesi: Genel olarak uzun süreli dalışlarda kullanılmak üzere tasarlanan kuru dalış giysilerinin temel amacı, dalgıcın ıslanmasını ve oluşabilecek zararların önlenmesidir. Daha çok profesyonel kişiler tarafından kullanılan kuru dalış kıyafetlerini kullanmadan önce eğitim alınması gerekmektedir.

Islak Dalış Elbisesi: Neoprenden oluşan ıslak dalış kıyafetleri, dalgıcın ıslanmaması eve buna bağlı olarak üşümemesi için üretilmiştir. Islak dalış kıyafeti, sporcular ve sporcular tarafından kullanılmaktadır. Islak dalış kıyafetleri özellikleri gereği, ilk etapta içine su alsa da, ilk suyu aldıktan sonra içeri tekrar yeni su almamaktadır.

Yarım Islak Dalış Elbisesi: Özellikle yaz aylarında kullanılan yarım ıslak dalış elbiseleri, kuru dalış kıyafetleri gibi dalgıçların ıslanmamasını hedef almaktadır.

Bu İçeriği Paylaş
img

Editör

İlgili Mesajlar

Türkiye’de En iyi Rafting Bölgeleri

Türkiye’de En iyi Rafting Yapabileceğiniz Bölgeler Türkiye'de rafting yapmak için pek çok...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Nelerdir?

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Günde binlerce kez nefes alıp vermekteyiz. Aldığımız bu...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Kaya Tırmanışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaya Tırmanışı  Ekstrem sporlara karşı ilgisi olanlar için mutlaka denenmesi gereken bir...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Yorum Yap