Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Uzman Kampçıların Bile Yaptığı 9 Hata

Uzman Kampçıların Bile Yaptığı 9 Hata

Uzman Kampçıların Bile Yaptığı 9 Hata
BLOG İÇERİĞİ

UZMAN KAMPÇILARIN BİLE YAPTIĞI 9 HATA

Uzun yıllar boyu kamp yapmanın ardından bu işte iyi olduğunuzu hatta hiç hata yapmayacağınızı düşünebilirsiniz. Elbette, bazı beceriler kazandık ve çok eğlendik, ancak hala yapmamamız gerektiğini bildiğimiz hataları yapma eğilimindeyiz. İşte hala yaptığımız 9 aptal ve önlenebilir hata. Muhtemelen bunu okuduktan sonra hala yapacaksın. Ve muhtemelen bunu yazdıktan sonra yapmaya devam edeceğim.

 

Kamp Alanına Geç Gitmek

Yeterince kamp yaptığınız zaman ve artık kamp alanı size eviniz gibi geldiğinde kendinizi bu konuda profesyonel hissedersiniz. Kamp alanına yerleşmekte fazlasıyla iyi ve hızlı olduğunuzu düşündüğünüz için kamp alanına daha geç gitmeye karar verebilirsiniz. ‘Trafik yoğundu, market kapalıydı, yağmur yağmaya başladı’ gibi bahanelerle çadırınızı karanlıkta kurmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden kamp alanına erken git!!

Rezervasyon

Çoğunuz gibi ben de ücretsiz kamp alanlarını tercih ediyorum. Bu tavsiyem ücretli kamp alanlarını tercih eden kampçılar için. Gideceğiniz yere rezervasyon yaptırın sonra ‘yer bulamadık, gittiğimiz yer doluydu, neyse başka yere gidelim ama burası da istediğimiz gibi değilmiş’ gibi problemlerle karşılaşmayın.

Çadırınızı Kuracağınız Yeri Kontrol Etmemek

            Çadırınızı kurmak sabır ve dikkat gerektirir. Biraz sıkıcı olabilir. Çadırın altındaki zemini, üzerindeki ağaçları ve etrafındaki alanı kontrol etmeyi unutabiliriz. Zemini kontrol etmeyi unuttuğunuzda, kendinizi sert kayalar veya kökler üzerinde, çadırınızın üzerinde ölü ağaç dalları ile ve hatta belki de suyun toplanacağı alçak bir noktada su içinde uyurken bulabilirsiniz. Çadırınızın ideal bir konumda olmasını sağlamak sadece birkaç dakika sürer.

İlk Yardım Çantası Getirmeme

İlk yardım çantasının önemini size başımdan geçen bir olay ile anlatmak isterim. Yeni yeni kamp yaptığımız dönemlerde arkadaşlarımla bir kamp yapmaya gittik. İlk yardım çantamız zaten yoktu olsa da yer kaplar diye almazdık onun yerine daha fazla yemek alırdık. Çadırımızı kurduktan hemen sonra yemek için sebze doğrayan arkadaşımız elini hafif kesti. Ufak bir kesikti fakat kamp ortamı steril bir yer olmadığı için enfeksiyon kaptı. Ufak tefek yaralanmalar bile ilk yardım müdahalesi olmaz ise ciddi sonuçlar doğurabilir.

Yeterli Işık Kaynağı Getirmemek

            Kamp ateşi dışında, geceleri bir şey yapabilmek istiyorsanız, bir fener gerekir. Fener ışığı kamp ateşi olmadığında geceleri uyumak dışında bir şeyler yapmak istiyorsanız oldukça gereklidir. Tabi fenerinizin bozulması veya kırılması durumu için yedek bir ışık kaynağı getirmeniz akıllıca olacaktır.

Yemek Planı Yapmamak

            Uygun bir yemek planı herkesin kamp alanında günde 3 kez iyi bir yemek yemesini sağlar. Sadece hafta sonu için kamp yaptığınız zamanlarda, yemek planını atlayabilir ve sadece yiyecek getirebilirsiniz. Doğru plan olmadan, tüm yiyeceklerinizin ne kadar çabuk tükendiğini görünce şok olacaksınız. Çok aç geçirdiğiniz bir pazar günü, yemek planının atlanmaması gerektiğini hatırlatır.

Ateş için Yeterli Yakacak Toplamamak

Hava güzel ve kuruysa kamp süreniz boyunca yeterli yakacak toplamalısınız. Çünkü diğer günler ilk gününüz gibi olmayabilir. Yağmur yağdığında kuru odun ve çıra bulamayabilirsiniz. Yeterince topladığınızdan emin olun tabi ateşi sönmüş bir kampçı olmak istemiyorsanız.

Bulaşık Sabunu Getirmeyi Unutmak

            Bulaşık Deterjanının o kadar önemli olmadığını düşünmek kolaydır. Bulaşık deterjanı olmadığında bir hafta sonra tüm bulaşık, tencere, tava ve fincanlarınız yağ ve kir ile kaplanır. Neyse ki, bulaşıklarınız, eliniz ve yüzünüz için kullanabileceğiniz sadece bir sabun paketlemek kolaydır. Kamp eşyalarınızla saklayın ve ‘hatırlamanıza gerek kalmayacak.

Hava Durumunu Kontrol Etmemek

Hava durumunu kontrol etmek çok zaman almaz, ancak ondan topladığınız bilgiler paha biçilmez olabilir. Neyle karşılaşabileceğinizi bilmek dünyalar kadar fark yaratabilir. Soğuk bir gece için fazladan bir battaniye, fırtınalar nedeniyle bir yağmurluk ya da sıcak bir yaz nedeniyle ekstra soğuk bir su iyi olacaktır. Ayrıca hava durumuna bakmak 10 saniye sürer.

 

Bu 9 hatanın önlenmesi kolaydır ve onları tekrar tekrar yaptığımızda bizi aptal gibi hissettirir. Ama böyle olmak zorunda değil.    Biraz dikkat ve hatalardan ders çıkartmak ile bu durumlar engellenebilir.

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.