Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

BLOG İÇERİĞİ

Kamp Ateşi Nasıl Yakılır?

Kamp yapmak isteyen kişilerin vazgeçilmez geleneği olan kamp ateşi nasıl yakılır? Kamp ateşi, kamp alanlarında yapılan ve ateş etrafında etkinlik düzenlenen bir faaliyettir. Her ne kadar sıradan bir faaliyet gibi görünse de bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Kamp Ateşi Yakarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kamp ateşi gelişigüzel yakılmaz. Her yerde kamp yapılmadığı gibi kamp ateşi de her yerde yakılmaz.

 • Öncelikle kamp ateşi yakmak için izin verilen bir yer tercih edin.
 • Ateş yakmak için sadece odun kullanın.
 • Yakmalık odunu yanınızda getirmeyin.
 • Kamp alanı civarında satılan odunlardan temin edebilirsiniz.
 • Belirlenmiş çember dışına çıkmayın.
 • Unutmayın ateşi yakmak ve daha sonra söndüğünden emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır. Eğlence amaçlı yapılan bu etkinliği daha sonra faciaya dönüştürmeyin.

 

Neden Kamp Ateşi Yakılır?

 • Kamp ateşi yakmanın birçok nedeni vardır. Sadece eğlence amaçlı görünse de eğlenceden ibaret değildir.
 • Kamp ateşi öncelikle ısınma amaçlı yakılır.
 • Acil durumlarda hayati öneme taşır.
 • Güvende olmanızı sağlar.
 • Kamp ateşi mutlaka bilen bir kişi tarafından yakılmalıdır. Bazı kurallar ve hususlar çok önemlidir. Her aşamada doğru teknik kullanılmalıdır.

 

Nasıl Yakılır?

Kamp ateşi yakmak istiyorsanız zemine dikkat etmeniz gerekir. Ateş yakılacak alanı belirleyin. Bunu bir odun parçası ile yapabilirsiniz. Çizdiğiniz dairenin içini biraz kazın ve dibine çakıl doldurun. Etrafına taş dizin. Ateş için oduna ihtiyacınız olacaktır. Odunun kamp yaptığınız alandan temin edin veya kamp yaptığınız ormandan toplayın.

Dışarıdan odun getirmek kamp yapılacak bitki örtüsüne zarar verebilir. Her ormanın bir bitki örtüsü ve doğal florası vardır. O bölgeye has böcekler ve hayvanlar yaşar. Dışarıdan odun getirmek farklı bir çeşit böceğin istila etmesine neden olabilir. Kamp ateşini tutuşturmak için ince dalları çadır şeklinde dizin. Hava alacak kadar açık olmasına dikkat edin.

Ateş tutuşmaya başlayınca diğer odun parçalarını ekleyin. Ateş malzemesi için tamamen yanıp kül olacak malzeme seçin. Kamp yaparken arta kalan çöpleri de yakabilirsiniz. Önemli olan yanıcı madde olsun ve yandıktan sonra sadece kül bıraksın. Kurallara mutlaka uyun.

Kamp Ateşi Söndürme

Kamp alanları genelde orman içinde olduğundan dolayı yakılan ateşin söndürülmesi çok önemlidir. Kamp ateşi söndürürken iyice söndüğünden emin olmanız gerekir. Hemen kalkmanız gereken durumlarda su ile söndürme işlemini yapın. Çubuk yardımıyla ateşi iyice karıştırın. Geriye kalan külleri toplayın ve kamp ateşi yakılan yeri boş bırakın.

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.