Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Kamp Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
BLOG İÇERİĞİ

Kamp Çantası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sırt çantası farklı işlevler için kullanılabilir. Önceden çok fazla kamp çantası çeşidi yokken şimdilerde her markanın en az bir sırt çantası modeli var. Özellikle kamp yapmak ve doğa yürüyüşlerine çıkmak adına üretilen sırt çantaları öncekilere göre çok işlevli. Bu nedenle kamp için sıradan bir sırt çantası seçmek doğru olmaz. Kamp çantası seçerken dikkat edilmesi gereken birçok püf nokta vardır. Bu püf noktaları kısaca ele alacak olursak; hafiflik, kolay taşınabilirlik, su geçirmeme özelliği, kolay taşınabilirlik, sağlamlık ve bütçesi düşük olanlar için uygun fiyat seçeneğidir. Sırt çantaları genel anlamda dörde ayrılır; tekerlekli sırt çantaları, günlük sırt çantaları, seyahat sırt çantaları, kamp ve tırmanış çantaları.

Seyahat sırt çantaları şehir içinde yürüyebileceğiniz seyahatler için tercih edilir. Günlük sırt çantaları okula, işe bulunduğunuz şehir içinde ufak bir geziye giderken tercih edilir. Tekerlekli sırt çantaları da çok fazla sırtında yük taşıyamayan insanlar içindir. Son olarak kamp ve tırmanış sırt çantaları hacim olarak içine çadır, mat ve uyku tulumu gibi eşyaların sığabileceği büyüklükte ve rahatlıkta çantalardır.

Kamp Çantası Seçerken Püf Noktalar

Sırt çantanızı almadan önce kayış kısımlarının ayarlanabilir olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede çantayı boyunuza göre ayarlayabilirsiniz. Bu sayede de daha kolay taşırsınız. Bel boşluğunuzun doğru oturması ve sırtınızda ortopedik yaslamanın da uygun denk gelmesi sırt çantasında aranan özelliklerdir. Dağ yürüyüşleri ve kamp ortamında sırt çantası kullanmanın nedenlerinden biri bu çantaların diğer çantalara göre daha kolay taşınıyor olmalarıdır. Sırt çantaları diğer çantalara oranla sırt ağrısını kişiye hissettirmez. Eğer sırtınıza binen yükü dağıtmak istiyorsanız kalın kayışlı sırt çantası tercih etmelisiniz. kalın kayışlı çantayı aldıktan sonra çantanızı takarken mutlaka kayışların eşit olduğuna bakın. Yoksa omuzlarınıza binen yük eşit olarak dağılmaz.

Çantanızı seçerken taşırken hafif, kullanışlı, omuz askıları sağlam, bel kemeri rahat ve yumuşak olmalı. Ayrıca her insanın boyuna ve kilosuna göre taşıyabileceği yük farklıdır. Bu nedenle her insan kendi vücuduna göre büyüklükteki sırt çantası almalıdır. Bir sırt çantası almadan önce içi boşken çantanın ağırlığını elinizle tartın. Eğer çanta içi boşken bile ağır geliyorsa bu çanta size kolaylık değil zorluk çıkarır. Eğer dağ tırmanışı, orman yürüyüşü, kamp aktivitesi gibi işlemler için sırt çantası alacaksanız mutlaka sırt çantanızın belinde kemer olup olmamasına dikkat etmelisiniz. Sırt çantanız belinizi kavrarsa taşıması ve yürümesi daha kolay olur.

Seyahat Çantası Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çok fazla eşyanız varsa mutlaka çantanızın çok gözlü ve cepli olmasına dikkat edin. Çantanın dışında küçük fermuarlı cepler olması sık kullanacağınız eşyaları buralara koymanızı sağlar. Böylece her seferinde büyük çantayı açıp içinde eşya aramak zorunda kalmazsınız. Çantayı almadan önce fermuarları kapatıp açarsanız dayanıklılığını ölçebilirsiniz. Takılan fermuar varsa o çantayı bırakmalısınız. Çünkü takılan fermuarlar sizin işinizi kolaylaştırmayıp zorlaştırır. Sırt çantaları genellikle litrelik şekilde satılır. Örneğin 50 litre sırt çantası da vardır 100 litre sırt çantası da vardır. Eğer 1.60-1.65 boylarında 55 kilo civarlarında tipik bir Türk kadınıysanız 40 litrelik bir çantayı taşıyabilirsiniz. Fakat daha fazlası olmaz, size ağır gelecektir. Boyunuz uzunsa ve beden ölçüleriniz genişse 100 litreye kadar çanta taşımanız mümkündür. Bu çantaların fiyatları litreler arttıkça artar. Ayrıca kaliteli bir kamp çantası almak istiyorsanız da en az 200 lirayı gözden çıkarmalısınız.

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.