Ne Gezdin Be Özlem ile Gezgin Röportajı

Ne Gezdin Be Özlem ile Gezgin Röportajı

Ne Gezdin Be Özlem ile Gezgin Röportajı

Gezgin röportajları bölümümüzün bugünkü konuğu Ne Gezdin Be Özlem. Öncelikle bizi kırmayıp röportaj isteğimizi kabul ettiği için kendisine teşekkürlerimizi sunarız. Bu bölüm içerisinde gezginler hakkında bütün merak ettiklerinizi zamanla öğrenebileceksiniz. Teksin Hanımı merak edenleri çok bekletmeden röportajımıza geçelim…

 • Bize biraz kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Ben, Özlem Zeynep Kapucu. Arkadaşlar bana kısaca ”Ne Gezdin Be Özlem” derler. Bir dergi de seyahat yazısı yazıyorum. Aynı zamanda Kampyeri keşif ekibindeyim. İstanbul’da yaşıyorum. Özel bir şirkette satış müdürüyüm. Yeni yerler, farklı kültürler keşfetmeyi seviyorum.

 • Gezmek, seyahat etmek sana neyi ifade ediyor? Gezmeye nasıl karar verdiniz?

Seyahat etmek, hayata bakış açımı genişletiyor. Özgür olduğumu hissettiriyor. Kendimi bildim bileli canım sıkkın olduğunda bulunduğum yerden uzaklaşmayı denerim. Yine bir gün canım sıkkınken tedbil-i mekanda ferahlık vardır dedim ve hiç bilmediğim bir şehre gittim. Oranın tarihini, yemeklerini, güzelliklerini keşfetmek bana o kadar iyi geldi ki, o günden sonra bunu daha sık yapmaya başladım.

 • Gideceğin yerlerin kararını nasıl veriyorsun? Planlamanı nasıl yapıyorsun?

Genelde birkaç hafta önceden planlıyorum. Çalıştığım için hafta sonları seyahat edebiliyorum genelde. Zaman kısıtlı olunca da ummalı bir çalışma yapıyorum öncesinde. İlk iş nereye gitmek istediğim oluyor. Mevsime, uzaklığa ve o anki bütçeme göre değişiyor genelde. Daha sonra görülmesi gereken yerler, restoran ve konaklama önerileri, gidilecek yerler arasındaki  km/ mesafe sine kadar her şeyi bloglardan araştırıp not ediyorum. Seyahat etmenin her aşaması ayrı bir keyif oluyor. Araştırmasından bavul hazırlamasına kadar. Sonrası özgürlük…

 • Bu kadar çok seyahat ederken, gezmek için gerekli parayı nerden buluyorsun? Bütçeni nasıl yönetiyorsun? Gezmek için sadece para mı gerekli?

Tam zamanlı bir işim var. Maaşımın büyük bir kısmı da seyahate gidiyor. Bunun içinde tabi önceden düşünmeden yaptığım alışverişlerin yerini aslında buna ihtiyacım yoka bırakıyor. Haliyle seyahat için bütçe kendiliğinden oluşuyor. Biraz konforuna düşkün olduğum içinde bazı harcamalardan kısmıyorum haliyle. Uçakla seyahat için indirimleri bekliyorum ve önceden alıyorum. Avantajlı oluyor ama, çoğunlukla da kendi aracımla seyahat ediyorum. Bütçenin büyük bir kısmı da oraya gidiyor. Konaklama kısmında butik, merkezden uzak pek bilinmeyen yerleri tercih ediyorum daha uygun oluyor, indirim yaptırdıysam öpüp başıma koyuyorum ama konaklama da bütçenin epeyce bir kısmını alıyor. Bütçeyi biraz düşürmek için bazen arkadaşlarımızla seyahat edip masrafları paylaşıyoruz. Öyle olduğunda hem konforundan vazgeçmiyorsun hem de daha az para harcıyorsunuz. Yani benim gibi konforundan vazgeçemeyenlerden ama daha az para harcamak isteyenlerdenseniz arkadaşlarınızla plan yapmayı deneyin.

 • Seyahatlerinde nasıl sorunlarla karşılaşıyorsun? Seyahatlerin esnasında karşına çıkan sorunlarla nasıl baş ediyorsun? Kendini tekrar nasıl motive ediyorsun?

Seyahatimde karşılaştığım en büyük sorun, genelde hafta sonları 2 günlüğüne şehir dışına çıktığımdan , gittiğim yerde her yeri görebilmek için dinlenemeden geziyorum en büyük sorun bu benim için. Yorucu oluyor. O yorgunlukla Pazartesi iş başı yapmak da ayrı bir sorun tabi.  Özellikle İstanbul’a dönüş trafiği iyice motivasyonumu düşürsede, bir süre sonra hepsini unutup yine seyahat planları yapıyorum. Motivasyonum bir süre sonra kendiliğinden sağlanıyor demek ki..

 • Bu kadar çok seyahat etmek sana ne katıyor?

Seyahat etmek ufkumu genişletiyor. Yeni yerler görmek , yeni insanlar tanımak, farklı kültürleri görmek hayata bambaşka bakmamı sağlıyor.

 • Bugüne kadar gezdiğin yerlerde seni en çok etkileyen yer neresiydi?

Türkiye’de bir çok yer beni etkilemiştir. Sular altına kalan bir köy, savaşan köyü diğer adıyla halfeti beni çok etkilemiştir ama hiç unutamadığım gözlerimi kapattığımda gözümün önüne gelen bir yer söylemem gerekirse Torkul Gölü diyebilirim. Hayatımda hiç o kadar çok yıldızı bir arada görmemiştim.

 • Şimdiye kadar kaç ülke kaç şehir gezdin? Ulaşmak istediğin bir hedef var mı?

Türkiye’de 68 il gezdim. Ama ilk yırt dışı seyahatimi çok yakın zaman da yapacağım vize bekliyorum. 3 ülke şimdilik ama devamı gelecek inşallah.

 • Bugüne kadar seyahatinde başına gelen en ilginç olay neydi? Bize hikâyeni anlatır mısın?

İlginç bir hikayem olmasa da unutamadığım bir hikayem var, Bin bir hevesle drone almıştık, birkaç kez İstanbul çevresinde denemeler yaptıktan sonra, Göcek’de havalandırdık bir süre sonda kamerası suya girdi ve bozuldu, neyse onu yaptırdık baya bir para verip, aynı drone üç ay sonra Halfeti’de suya gömüldü ve kendisinden bir daha haber alamadık. Bu da içimizde bir yaradır. Her sene Halfeti’ye sene-i devriyesine gitmeyi planlasak da onun yerine başka yerlere gitmekte karar kıldık.

 • Yollara çıkmak ve seyahat etmek isteyen ancak cesaret edemeyen insanlara tavsiyelerin neler?

Hayat kısa, kuşlar uçuyor.

 • İnsanlar seni neden takip ediyor ya da neden takip etmeliler?

Bir gezi hesabım var. Zaman zaman kamp yaptığım, bazen konaklama önerilerinde bulunduğum, bazen etkinlikleri paylaştığım. Yaklaşık 2 senedir gittiğim gördüğüm güzellikleri hesabımda paylaşıyorum. Galiba güzel bir şey yapıyorum insanlar beni takip ettiğine göre. Neden takip etmeliler, ben de onlardan biriyim, ben yapabiliyorsam onlar da yapabilirler, belki benden ilham alıp harekete geçerler.

 • Gelecekle alakalı ne düşünüyorsun? Önümüzde ki 5 yılda neler yapmayı hedefliyorsun? Bize kısaca bahseder misin?

Daha çok yurt dışı odaklı bir seyahat planı düşünüyorum ve kendime ait bir iş hayal ediyorum umarım gerçekleştiririm. Çünkü yapabilirsem daha çok seyahat edebilirim. Ayrıca gittiğim yerleri yazdığım bir blog açmayı düşünüyorum. Şu sıra buna pek vaktim olmuyor.

 

Ne Gezdin Be Özlem’i Takip Etmek İsterseniz Aşağıdaki Linklerden Takip Edebilirsiniz…

İnstagram: www.instagram.com/negezdinbeozlem

 

 

Eğer sizinde Özlem’e sorularınız varsa yorum olarak sorabilirsiniz.

 

Bu İçeriği Paylaş
img

Editör

İlgili Mesajlar

Nam-ı Diğer Minnoş Gezgin ile Gezgin Röportajı

Gezgin röportajları bölümümüzün bugünkü konuğu Çağla Pektaş. Öncelikle bizi...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Bisikletli Gezgin Emre Arıkan ile Gezgin Röportajı

Bisikletli Gezgin Emre Arıkan ile Gezgin Röportajı Gezgin röportajları bölümümüzün...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

20 Ülke 44 Şehir Teksinfatihli ile Gezgin Röportajı

20 Ülke 44 Şehir Teksinfatihli ile Gezgin Röportajı Gezgin röportajları bölümümüzün...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Yorum Yap