Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Kayak Takımı Nasıl Seçilir? Kayak Takımı Seçimi

Kayak Takımı Nasıl Seçilir? Kayak Takımı Seçimi

Kayak Takımı Nasıl Seçilir? Kayak Takımı Seçimi

Kayak Takımı Nasıl Seçilir? Kayak Takımı Seçimi
BLOG İÇERİĞİ

Kayak Takımı Nasıl Seçilir?

Kayak takımı seçmek isteyen biri öncelikle seviyesini doğru bilmelidir. Daha önce kayak yapmadıysanız ve ilk denemeleriniz olacaksa mutlaka başlangıç seviyesinde kayak takımı almalısınız. Daha sonra doğru bilmeniz gereken kayak yapacağınız zeminin durumudur. Zemin tipi ve kayma stili sizin kayak takımı tercihinizi etkileyecektir. Vücudunuzun yapısı, boyunuz ve kilonuz da kayak takımı tercihi yaparken önemli olan kriterlerden biridir. Son olarak yaşınız ve cinsiyetiniz de kayak takımı alırken dikkat etmeniz noktalardan biridir. Kadın kayakları, erkek kayakları ve çocuk kayakları olarak kayak takımlarını ayırabiliriz. Çünkü herkesin vücut şekilleri ve ağırlıkları birbirinden farklıdır. Bu nedenle de kayak markaları bu konuyu dikkate alarak çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Kayak Takımı Tercihleri

Seviyenize göre kayak takımı tercih ederseniz zeminde çok daha rahat kayabilirsiniz. Yeni başlayan kayakçılar için esnek kayaklar vardır. İleri düzeydeki kişiler daha sağlam zemine bastıklarından dolayı daha sert kayaklar tercih eder. Yeni başlayan kayakçılar heveslerinin kırılmaması için onları her zeminde idare edebilecek bir kayak takımı seçmelidir. Ufak hataların büyük problemler oluşturmayacağı kayak takımları sizler içindir.

Mağazaya gittiğinizde All Mountain veya Carving tipi kayak takımı seçebilirsiniz. Pistte kayan biriyseniz carving, pist dışında kayan biriyseniz all mountain kayak takımı alabilirsiniz. Carving kayak takımları yumuşaktan serte kadar farklı çeşitleri vardır. Vücut esnekliğiniz nasılsa buna göre seçim yapmalısınız. Yeni başlayanlar daha esnek ve hafif kayaklar tercih etmelidir. İleri seviyedeki kayakçılar ise zemine daha sert bastıklarından dolayı sert kayak takımı alabilir. Carving kayak takımının genişliği 80 mm ölçüsünden az olmalıdır. All Mountain kayak takımları her zeminde ve her ayda kullanılabilecek kayaklardır. Uçları geniştir ve ortalama genişliği 80 mm olmalıdır. Serbest stilde kaymayı, kar heyecanını yaşamayı seviyorsanız freestyler kayak takımı alabilirsiniz. Freestyler kayak takımı hafif ama dayanıklıdır. İkiz uçlara sahip olan kayaklar zıplamayı, ileri geri rahat hareket etmeyi sağlar. Freerider kayak takımı için bakımlı kayak pistleri değil de el değmemiş dağlardaki karlar daha uygundur. Bıçak genişliği 90 mm ölçüsünden fazla olan bu kayaklar snowparklarda sizi rahat ettirir.

Bol eğlence istiyorsanız esnek burunlu ve ters kavisli freerider kayak takımı, yüksek hız istiyorsanız normal kaviste düz kuyruklu freerider kayak takımı tercih etmelisiniz. Çok hızlı gitmek isteyen kayakçılar race ski tarzında kayak takımı tercih edebilir. Kavisli dönüşleri, manevraları seven kayakçılar kendilerine frontside ski kayak takımı alabilir. Bu kayak takımının çeşitleri başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar herkesin ihtiyacını karşılayabilir. Son olarak temiz ve kaygan pistler için bağlamalı kayaklar yani system skies kayak takımı alınabilir.

Kayak Takımı Seçimi Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Kayak takımı seçerken mutlaka kilonuzu doğru bilmelisiniz. Ağır bir insansanız hafif kayaklar, hafif bir insansanız ağır kayaklar size uygun olmaz. 60-70 kilo civarındaki erkekler 160 cm uzunluğunda kayak takımı tercih edebilir. 90-100 kg ağırlığındaki erkekler de 181 cm uzunluğunda kayak takımı alabilir. Kadınların kilosu genellikle erkeklere göre daha hafiftir. 55-60 kg civarında olan kadınlar 152 cm civarında kayak takımı tercih edebilir. Kadın kayakları özel olarak kadınların vücut tipine göre yapılarak satılabiliyor. Çocuk kayak takımları erkek ya da kız çocuğu olarak ayrılmaz. Bu kayaklar çocuklara kayak sporunu sevdirmek adına daha hafiftir. Çocukların ayakları sürekli büyüdüğü için kayak ayakkabısı dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır.

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.