Kayak Takımı Nasıl Seçilir? Kayak Takımı Seçimi

Kayak Takımı Nasıl Seçilir? Kayak Takımı Seçimi

Kayak Takımı Nasıl Seçilir?

Kayak takımı seçmek isteyen biri öncelikle seviyesini doğru bilmelidir. Daha önce kayak yapmadıysanız ve ilk denemeleriniz olacaksa mutlaka başlangıç seviyesinde kayak takımı almalısınız. Daha sonra doğru bilmeniz gereken kayak yapacağınız zeminin durumudur. Zemin tipi ve kayma stili sizin kayak takımı tercihinizi etkileyecektir. Vücudunuzun yapısı, boyunuz ve kilonuz da kayak takımı tercihi yaparken önemli olan kriterlerden biridir. Son olarak yaşınız ve cinsiyetiniz de kayak takımı alırken dikkat etmeniz noktalardan biridir. Kadın kayakları, erkek kayakları ve çocuk kayakları olarak kayak takımlarını ayırabiliriz. Çünkü herkesin vücut şekilleri ve ağırlıkları birbirinden farklıdır. Bu nedenle de kayak markaları bu konuyu dikkate alarak çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Kayak Takımı Tercihleri

Seviyenize göre kayak takımı tercih ederseniz zeminde çok daha rahat kayabilirsiniz. Yeni başlayan kayakçılar için esnek kayaklar vardır. İleri düzeydeki kişiler daha sağlam zemine bastıklarından dolayı daha sert kayaklar tercih eder. Yeni başlayan kayakçılar heveslerinin kırılmaması için onları her zeminde idare edebilecek bir kayak takımı seçmelidir. Ufak hataların büyük problemler oluşturmayacağı kayak takımları sizler içindir.

Mağazaya gittiğinizde All Mountain veya Carving tipi kayak takımı seçebilirsiniz. Pistte kayan biriyseniz carving, pist dışında kayan biriyseniz all mountain kayak takımı alabilirsiniz. Carving kayak takımları yumuşaktan serte kadar farklı çeşitleri vardır. Vücut esnekliğiniz nasılsa buna göre seçim yapmalısınız. Yeni başlayanlar daha esnek ve hafif kayaklar tercih etmelidir. İleri seviyedeki kayakçılar ise zemine daha sert bastıklarından dolayı sert kayak takımı alabilir. Carving kayak takımının genişliği 80 mm ölçüsünden az olmalıdır. All Mountain kayak takımları her zeminde ve her ayda kullanılabilecek kayaklardır. Uçları geniştir ve ortalama genişliği 80 mm olmalıdır. Serbest stilde kaymayı, kar heyecanını yaşamayı seviyorsanız freestyler kayak takımı alabilirsiniz. Freestyler kayak takımı hafif ama dayanıklıdır. İkiz uçlara sahip olan kayaklar zıplamayı, ileri geri rahat hareket etmeyi sağlar. Freerider kayak takımı için bakımlı kayak pistleri değil de el değmemiş dağlardaki karlar daha uygundur. Bıçak genişliği 90 mm ölçüsünden fazla olan bu kayaklar snowparklarda sizi rahat ettirir.

Bol eğlence istiyorsanız esnek burunlu ve ters kavisli freerider kayak takımı, yüksek hız istiyorsanız normal kaviste düz kuyruklu freerider kayak takımı tercih etmelisiniz. Çok hızlı gitmek isteyen kayakçılar race ski tarzında kayak takımı tercih edebilir. Kavisli dönüşleri, manevraları seven kayakçılar kendilerine frontside ski kayak takımı alabilir. Bu kayak takımının çeşitleri başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar herkesin ihtiyacını karşılayabilir. Son olarak temiz ve kaygan pistler için bağlamalı kayaklar yani system skies kayak takımı alınabilir.

Kayak Takımı Seçimi Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Kayak takımı seçerken mutlaka kilonuzu doğru bilmelisiniz. Ağır bir insansanız hafif kayaklar, hafif bir insansanız ağır kayaklar size uygun olmaz. 60-70 kilo civarındaki erkekler 160 cm uzunluğunda kayak takımı tercih edebilir. 90-100 kg ağırlığındaki erkekler de 181 cm uzunluğunda kayak takımı alabilir. Kadınların kilosu genellikle erkeklere göre daha hafiftir. 55-60 kg civarında olan kadınlar 152 cm civarında kayak takımı tercih edebilir. Kadın kayakları özel olarak kadınların vücut tipine göre yapılarak satılabiliyor. Çocuk kayak takımları erkek ya da kız çocuğu olarak ayrılmaz. Bu kayaklar çocuklara kayak sporunu sevdirmek adına daha hafiftir. Çocukların ayakları sürekli büyüdüğü için kayak ayakkabısı dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır.

Bu İçeriği Paylaş
img

Editör

İlgili Mesajlar

Türkiye’de En iyi Rafting Bölgeleri

Türkiye’de En iyi Rafting Yapabileceğiniz Bölgeler Türkiye'de rafting yapmak için pek çok...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Nelerdir?

Serbest Dalış Nefes Teknikleri Günde binlerce kez nefes alıp vermekteyiz. Aldığımız bu...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Kaya Tırmanışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaya Tırmanışı  Ekstrem sporlara karşı ilgisi olanlar için mutlaka denenmesi gereken bir...

okumaya devam et
Editör
İçerik Yazarı Editör

Yorum Yap