Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Nam-ı Diğer Minnoş Gezgin ile Gezgin Röportajı

Nam-ı Diğer Minnoş Gezgin ile Gezgin Röportajı

Nam-ı Diğer Minnoş Gezgin ile Gezgin Röportajı

Nam-ı Diğer Minnoş Gezgin ile Gezgin Röportajı
BLOG İÇERİĞİ

Gezgin röportajları bölümümüzün bugünkü konuğu Çağla Pektaş. Öncelikle bizi kırmayıp röportaj isteğimizi kabul ettiği için kendisine teşekkürlerimizi sunarız. Bu bölüm içerisinde gezginler hakkında bütün merak ettiklerinizi zamanla öğrenebileceksiniz. Çağla Hanımı merak edenleri çok bekletmeden röportajımıza geçelim…

Nam-ı Diğer Minnoş Gezgin ile Gezgin Röportajı

 • Bize biraz kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Ben Çağla Pektaş, Nam-ı diğer ”Minnoş gezgin”

1996 yılında İstanbul’da doğdum. Benim için zorluklar daha doğduğum gün başladı. Ben hayata 1-0 geride başladım çünkü milyonda bir görülen bir hastalığım var. “Osteogenesis Imperfecta” yani cam kemik hastalığı…

12 yaşıma kadar 14 tıbbi operasyon geçirdim.“

 • Gezmek, seyahat etmek sana neyi ifade ediyor? Gezmeye nasıl karar verdiniz?

2017 yılında Sosyal medyada gezgin insanları görüp onlara imrendim ve düşündüm; ”Neden ben de herkes gibi maceralar yaşamayayım?” engellerin bedenden ibaret olmadığını biliyorum ve kendime inanıyorum.

Şimdiye kadar Minnosgezgin adı altında tek başıma 32  şehir gezdim ( İzmir, Ankara ,Eskişehir..!)

Seyahat ettikçe yenilendiğime inanıyorum; yeni şehirler gördükçe bedenim tamamen farklı bir ruh haline bürünüyor o yüzden yollarda olmaktan asla vazgeçmeyeceğim.

 •  Gideceğin yerlerin kararını nasıl veriyorsun? Planlamanı nasıl yapıyorsun?

Aslında ben yola çıkarken uzun uzun bir plan yapmıyorum lakin kimsenin görmediği şehirleri görmek tek hedeflerimden. Lakin tercihen sessiz ve kimsenin olmadığı ortamları seçiyorum.

 •  Bu kadar çok seyahat ederken, gezmek için gerekli parayı nerden buluyorsun? Bütçeni nasıl yönetiyorsun? Gezmek için sadece para mı gerekli?

Seyahat ederken paranın gerekmediğini söylemek istiyorum. Çünkü 81 il var ve hepsine para ayırmak ve bulmak imkânsız. Genellikle konaklamayı couch evleri ve çadırlarda kalarak geçiyoruz. Yollarda aç kalmıyorsunuz illaki size kapısını açan bir insan çıkıyor.

Ulaşım olarakta otostop çekerek gidersek para harcamamış oluyoruz. Evet benim gibi tekerlekli sandalyeli bir insan için zor olsa da isteyince yapılamayacak hiç bir şey olmadığını biliyorum.

 • Seyahatlerinde nasıl sorunlarla karşılaşıyorsun? Seyahatlerin esnasında karşına çıkan sorunlarla nasıl baş ediyorsun? Kendini tekrar nasıl motive ediyorsun?

Tek ve engelli bir gezgin olarak insanlardaki; engelli birey evde oturur ön yargısını maalesef silemiyorum ve bu yüzden sürekli bana tehlikeli vs gibi öğütler veriyorlar. Ama ben kendime inanıyor ve güveniyorum insanın isteyince yapamayacağı hiçbir şey yok. Kendimi şu şekilde motive ediyorum hep ”Engel bedenden ibaret değil sen güçlüsün ve bunu göstermelisin.”

 • Bu kadar çok seyahat etmek sana ne katıyor?

Yeni insanlar tanıyorum ve farklı farklı hayatlara şahit oluyorum. Gezdikçe insanların ön yargılarını biraz da olsun siliyorum.

 • Bugüne kadar gezdiğin yerlerde seni en çok etkileyen yer neresiydi?

Eskişehir beni çok etkilemişti çünkü Eskişehir insanı çok sıcakkanlı ayrıca ulaşım olarak bir engelli birey olarak söyleyebilirim ki toplu taşımalarında bizlere ayrılmış özel vagonları var.

 • Şimdiye kadar kaç ülke kaç şehir gezdin? Ulaşmak istediğin bir hedef var mı?

Şimdiye kadar 32 şehir gezdim ve ilk olarak 81 ili tamamlayıp Türkiye’nin bilinmedik doğasını toplumuza gösterip, Türk vatandaşı olarak gurur duyurmak istiyorum. En büyük hayalim ise İtalya ve Fransa’ya gitmek tabi ki ardından tüm ülkeleri ömrüm  ve gücüm yettiğince gezmek istiyorum.

 • Bugüne kadar seyahatinde başına gelen en ilginç olay neydi? Bize hikâyeni anlatır mısın?

Bedensel engelli bir gezgin olarak evden kaçtığımı düşün bir adamın ailemi aramak istemleri ve ailemi arayana kadar beni aracından indirmemesi. Çok şükür ki başıma bugüne kadar çok abartı bir olay gelmedi.

 • Yollara çıkmak ve seyahat etmek isteyen ancak cesaret edemeyen insanlara tavsiyelerin neler?

Bizler bu dünyada misafiriz eğer ömrünüzü dört duvar arasında geçirmek istemiyorsanız kesinlikle tercihiniz doğa ve gezmek olsun. Emin olun gezdikçe kendinize daha çok güveneceksiniz

 •  İnsanlar seni neden takip ediyor ya da neden takip etmeliler?

Kendini seven biriyim ve hayatı insanları da çok seviyorum. Ayrıca başarmak için istemenin yeterli olduğunu

İnstagram “ minnosgezgin ” hesabımda atıyorum. İmkânsızlık sadece bir cümledir.

Engel de sadece bir algıdır lakin böyle hiç bir şey yoktur. Bu yüzdende kesinlikle hayat hikâyeme yakından şahit olmalılar.

 •  Gelecekle alakalı ne düşünüyorsun? Önümüzde ki 5 yılda neler yapmayı hedefliyorsun? Bize kısaca bahseder misin?

Bedensel engelli ve diğer engeli olan dostlarım ile bir seyahat düzlemek istiyorum. Ve onun için çalışmalar yapıyorum.

 

Minnos Gezgin’i Takip Etmek İsterseniz Aşağıdaki Linklerden Takip Edebilirsiniz…

İnstagramwww.instagram.com/minosgezgin

Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.