Bulgarian BG English EN French FR German DE Italian IT Portuguese PT Russian RU Spanish ES Turkish TR Ukrainian UK

Kamp İçin Gerekli Olan Malzemeler

Kamp İçin Gerekli Olan Malzemeler

BLOG İÇERİĞİ

Hepinize merhabalar, bu yazıda sizlere bir kamp için gerekli olan malzemelerden bahsedeceğim. Bu malzemelerin hepsi sizlerin hem kampa giderken hem de kamp esnasında rahat etmenizi sağlayacak. Sonuçta belki bir gününüzü belki de bir haftanızı bu malzemeler ile geçireceksiniz. O yüzden her parçanın kendine has bir önemi var.

Kamp İçin Gerekli Olan Malzemeler

ÇADIR

Sonuçta gece başınızı sokacağınız bir yuvaya ihtiyacınız var. Zaten kamp denilince aklınıza ilk gelen şey çadırdır. Başlangıç olarak seçeceğiniz çadır sizin için çok önemli olacaktır. Belki de ilk kamp deneyiminiz olacağı için malzeme seçimlerinde yapacağınız yanlışlar sizi bu spordan tamamen soğutabilir.

Eski çadırlara nazaran artık yeni çadırların hepsinin kurulumu çok kolay. O yüzden bu kısmı geçiyorum. Önemli olan artık güneş geçirgenliği ve havalandırmasıdır. Güneşi ne kadar az geçirirse çadırınız o kadar güzel bir uyku çekersiniz. Havasız, sıcaktan kavrulmuş bir şekilde çadırın içinde uyanmak sizi sıkabilir. Buna dikkat etmenizde fayda var.

UYKU TULUMU

Aslına bakarsanız bu konuyu ikiye bölmekte fayda var. Sonuçta uyku tulumları sıcaklık derecelerine göre farklılıklar gösterir. -10 derece bir tulumda yaz aylarında sıcaktan bayılabilirsiniz. Bu yüzden gideceğiniz mevsimlere göre tulum seçmenizi tavsiye ederim. Kış aylarında veya bahar aylarında dağlarda kamp yapmayı düşünmüyorsanız size 0 veya 10 derecelik tulumlar hayli hayli yetecektir. Hatta yazın tulumun içine girmeden, üstüne yatarak rahatlıkla çadırınızda uyuyabilirsiniz. Birde tulum alırken taşıma çantalarının boyutlarına dikkat edin. Genel olarak seyahatlerinize bir sırt çantası ile çıkacağınızdan ne kadar minimal boyutlarda olursa size o kadar çok alan kazandıracaktır.

MAT

Kampa giderken kesinlikle çadırdan sonra en önemli malzeme olan matınızı almayı ihmal etmeyin. Bu hastalığa yeni bulaşan arkadaşlar için söylüyorum. ‘Benim tulumum var, mata ne gerek var ‘’ gibi cümleler duyuyorum sizlerden. Arkadaşlar mat sadece sizin ile yer arasındaki hava kesmenin dışında size rahat bir zeminde uyku keyfi sunar.  Zemindeki bozukluk veya temizlemeyi unuttunuz taşların batmasını engeller. Çadırların zemini muşamba olduğu için sizlere bunu sağlamaz. Matınızı çantanızın şekline uygun ve olduğunca kalın seçmeniz sizin avantajınıza olacaktır.

FENER VEYA IŞIK

Gece karanlığında yaktığınız ateş size yetmeyecektir. Bu yüzden bir el feneri veya kafa feneri gibi araçlar almanız lazım. İhtiyaçlarınız için ateş başından kalkıp başka bir tarafa giderken sıkıntı yaşamayın.

ÇAKI YA DA BIÇAK

Önemini anlatmaya gerek yok. Her türlü durumda işinizi görecektir. Hem yemek hazırlarken hem acil durumlarda, belki canınız sıkıldığında odun soymak için kullanabilirsiniz.

MUTFAK GEREÇLERİ

Ufak bir derin tava veya bir tel ızgara her türlü yemek için ihtiyacınızı karşılar. Çöplerinizi attığınız sürece plastik tabak, bardak, çatal kullanmanızı tavsiye ederim. Hem bulaşığını yıkamakla uğraşmazsınız hem de dönüş yolunda çantanız biraz hafifler.

ÇÖP POŞETİ

Arkadaşlar lütfen yaptığımız kamplar boyunca çöplerimizi etrafa atmamaya gözen gösterelim. Çünkü bu doğa hepimizin bunun kıymetini bilmeliyiz. Çöp poşeti size yük olacak bir malzemede değildir. Oldukça hafif ve küçüktür. Sadece kendi çöplerimizi de değil bizden önce gelmiş insanların (lafın gelişi) etrafa bıraktıkları çöpleri de toplayabilirsiniz.

ÖRTÜ YA DA KİLİM

Yanınızda sandalye ve masanız yoksa ise bir parça sofra bezi veya bir kilim yanınıza alın. Günün sıcağında çadırda oturamayacağınız için hem de rahat bir şekilde yemek için kullanabilirsiniz.

Kamp İçin Gerekli Olan Malzemeler Listesi

Yiyecek ve giyecekleriniz dışında geriye kalan malzemeleri maddeler halinde yazacağım zaten siz hepsinin ne işe yaradığını ve ne kadar önemli olduğu biliyorsunuz. Benim yaptığım sadece ufak bir hatırlatma.

 • Kâğıt havlu
 • Islak mendil
 • Powerbank
 • Yastık (Şişme yastıkları tavsiye ederim. Az yer kaplıyor.)
 • Çakmak – Kibrit
 • Termos
 • Kişisel Bakım Ürünleriniz ( Diş fırçası, diş macunu, sabun, tuvalet kağıdı, deodorant)
 • Hamak
 • Harita
 • Masa oyunları
 • KİTAP
 • Makas
 • İlk yardım çantası
Bu İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

KATKIDA BULUN

Sende Kamp Pusulası’na dilediğin içeriği ekleyebilirsin. Tek yapman gereken eklemek istediğin pusula için gerekli olan formu doldurman.

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin

Language Selection

DUYURULAR

Geri Bildirim Formu

Uygulamamızda yaşamış olduğunuz sorunları bize aşağıda ki formu doldurarak iletebilirsiniz. Yaşanan hataları en kısa sürede çözüme ulaştırmak için sizlerden geri bildirimlerinizi bekliyoruz.

Bu içeriği paylaş:

Kamp Pusulası doğaya çıkmak istediğiniz her yerde

Kamp Pusulası ailesinden hepinize merhabalar. 2017 yılında Instagram üzerinde @kampusulasi sayfası ile Türkiye’de ki kamp alanlarının tanıtımına başladıktan sonra yavaş yavaş büyüyerek buraya kadar geldik. Yaklaşık olarak 100.000 civarı bir kitleye ulaştık. Gelişen teknolojide aklımıza bir proje geldi. Neden herkesin cep telefonunda yer almıyoruz? Bildiklerimizi paylaşmıyoruz? Daha sonrasında üzerine düşündükçe herkesin aktif olabileceği bir platform oluşturmaya karar verdik. 

Şimdi geldiğimiz noktada Apple Store ve Google Play üzerinden mobil uygulamamızı indirerek, sizlerde bildiğiniz kamp alanlarını paylaşabilir, bu kamp alanları üzerine yorumlar yapabilir ya da blog yazılarımızı okuyabilir, bu yazılar üzerinde bu platform üzerinde tartışabilirsiniz. Daha kafamızda çok fazla düşünce var bu projeyi geliştirmek adına. Bu süreçte sizlerle birlikte kısa sürede büyüyüp gelişeceğimizi umuyoruz.

KAYDEDİLENLER

Daha önce kaydettiğiniz içerikleri burada bulabilirsiniz.